Özgür Bilgi Kanalı

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Günümüzde beklide en çok rastlanan hastalıklardan biridir İdrar Yolu Enfeksiyonu. Genellikle kadınları hedef almasıda ayrı bir merak konusudur. Ağrının ne olduğunu ciddi anlamada hissettirir bizlere. Antibiyotik tedavisi ile ve ya vücudun kendi savunma mekanizması ile 1-2 gün içinde geçmektedir. Teşhisi çok zor olmayan bu hastalık bazen çocuklarda ortaya çıkabilir. Standart bir idrar testi ile tespiti yapılabilir. Vücudumuzun savunma sistemi normalde zararlı bakterileri dışarı atmak için uğraşır. Bazen savunma sistemimizin karşı koyamadığı aralıklarda vücut dışarı atamayıp enfeksiyona sebep olur.

İdrar yolu aslında vücutta geniş kapsamlı bir yoldur. Biraz tanıyacak olursak eğer; böbrekler,idrar kanalı,mesane(idrar torbası) ve üretra(idrarın atıldığı kanal- sidik borusu)dan oluşmaktadır. Bu yollar da kendi aralarında 2 ye ayrılmaktadır; üst idrar yolları ve alt idrar yolları. İdrar yolu enfenksiyonu aslında bizim vücudumuzdan dışarı atılan dışkıda bulunan ‘E.coli’ mikrobudur. Ne kadar ironiktir ki kendi kendimizi hasta etme oranımız çok yüksek. Bu enfeksiyonlar etki ettikleri yere gruplandırılıp,isimlendirilirler. Kadınların genel anlamda şikayet ettiği idrar yolu enfeksiyonu olan sistiti, bir çeşit mesane enfeksiyonudur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ?

İdrar yolu enfeksiyonlarının asıl sebebi bakterilerdir. Yaşam alanları çok geniş olur(Deniz,hava,kara,toprak,bitki,hayvan vs..). 1-6 mikro büyüklüğünde olan tek hücreli canlılar tarafından hasta oluyoruz. Evet yanlış okumadınız bu kadar küçük aslında pek bir işleve sahip olmayan bu hayvanlar tarafından hasta oluyoruz. Aslında bu güne doktorlar dahi böyle 1-2 günde yok olabilecek bir hastalığın nasıl olduğunu tam olarak kestiremiyorlar. Tabi bu tahminleri olmayacağı anlamınada gelmiyor; Erkekler için ortak bir tahminde tuvalet temizliği sırasında meydana gelmesi ile olacağı düşünülüyor. Temizlik sırasında peçete ve yahut başka bir temizlik aleti önce anüse ardından genital bölgeye değdiği vakit üretreya kadar ilerleyebileceği düşünülüyor. Mesaneden vücuttan atıldığı deliğe kadar taşıyan üretrada, idrarın biriktiği mesanede, mesaneden böbreklere uzanan idrar kanallarında ya da böbreklerde enfeksiyon meydana gelebilir. Bakteriler bir şekilde sidik borusuna ulaşırsa enfeksiyon oluşabilir.

Yukarıda da bahsettiğim gibi kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Sebebi ise bariz ortadadır aslında; Üretranın kısalığı ve anüse daha yakın olmasından ötürü bu hastalık kadınlarda daha fazla görülür,hatta tekrar tekrar ortaya çıkabilir.

Genital Bölge Hijyeni: Bize küçük yaşlardan beri tuvalet eğitimi verilmiştir bunu biliyoruz aslında. Fakat ne derece uygulanıyor o tamamen ayrı bir konudur işte ya da uygulansa bu hastalıklar azalacak mı bilinmez. Ama bizim gerekeni yapmamız her zaman istenir. Uygulaması çok zor yöntemler değildir bunlar. Tuvalet temizliğimiz sırasında tuvalet kağıdını arkadan öne doğru değil de, önden arkaya doğru hareket ettirerek temizlememiz mikropların dışarı taşmasını önleyecektir. Bu sayede mikrop ilerlemeleri duracaktır. Unutulmaması gereken bir başka hususta bu olayı sadece tuvalet temizliği sırasında yapmayacağımız olmasıdır. Her an bedenimizi temiz tutmamız gerek. Özellikle bayanların bilhassa bu konuda daha dikkatli olmaları gerek. Temizlik adına sabun ile yıkanmak işe yarayan yöntemlerdir. Diğer bir ilginç yöntem ise parfüm sıkmaktır. Parfümün içindeki alkol oranı ile bakterilerin önüne geçilebilir. İç çamaşırlarınızı sürekli değiştirerek temiz tutmanız gerekmektedir. Sentetik yerine pamuklu içi çamaşırları kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Terlemeyi çekecek yüzeyde iç çamaşırları kullanmakta işe yarayan bir yöntemdir. Hava alması gerektiğini de unutmamak gerekir. Regl dönemlerinde ped kullanan kadın arkadaşlarımız da sık sık akıntı bezlerini değiştirmelidirler.

Böbrek Taşları: Diger bir hastalık yapıcı etmende böbrek taşlarıdır. Taşlar tarafından idrar yolunun sıkıştırılıp kapatılması ile de enfeksiyon kapılabilir. Kapanan idrar yolundan bakteriler rahatlıkla ürebilirler. Zaten hızlı üreyebilen canlılar oldukları için bulunan ortamda onlara avantaj sağlamaktadır. Bu şekilde hastanlanma olayı küçük çocuklarda ve ya bebeklerde görülme olasılığı yüksektir.

Mesanenin Tam Boşalmaması: Bu durum erkekleri ilgilendiren bir olaydır. Erkeklere verilmiş bir hediye olarak görülse de ayakta idrar atımı,aslında tam bir felaket bekçisidir. Mesanenin içinde kalan idrar bakterilerin gelişimi için muhteşem bir alandır.

Kabızlık: Şu bir gerçektir vücudunuzdan bir şey çıkmaya çalışıyorsa illaki bunun bir sebebi vardır. İçinizde tutmak için zorlamayın onu bırakın çıksın gitsin. İdrar yapımı içinde bu geçerlidir. İdrarınızı tutmak bakteriler için daha fazla yaşam alanı yaratmak anlamına gelmektedir. Düzenli bir idrar akışınız olursa bakterilerin gelişemeden vücuttan atılması mümkün olacaktır bunla doğru orantılı olarak mesanenizin temiz kalır.Fakat bu durumu bozan bazı etmenler olabilir. Mesela kabız gibi. Kişi kabız olduğu zamanlarda tuvalete çıkma eylemi bozulacağından enfeksiyon için ortam sağlamış olur.

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Vücudumuzun muhteşem bir savunma mekanizması vardır. Kullanmasını ve geliştirmesini bilirsek hasta olmamız çok düşük ihtimallere düşecektir. Alınan belli ilaçlar ,kemoterapi gibi dış etmenlerin sebebi ie bağışıklık sistemimizin düşmesi çok normal bir şeydir. Bu olay dahilinde enfeksiyon kapma oranımızda yüksek oluyor.

Cinsel İlişki: Vurgulanmayan toplumumuzda bir ihtiyaçtır kendileri. Ayıplanacak herhangi bir yanı yoktur. Gerekli önlemler alındığı sürece herhangi bir sıkıntı doğurmaz tabi bazı incelikleri atlamamak şartı ile. Cinsel ilişki yönünde aktif olan insanların karşılaşabileceği durumlardan birisidir. Vajina ve ya anüsteki mikroplar cinsel ilişki yolu ile ya da sonrasında ağza taşınabilir. Burada kadınlara bir incelik düşmektedir. Cinsel ilişki öncesinde ya da sonrasında kadınların tuvalete çıkması işe yarar yöntemlerden birisidir. Prezervatif ve ya diyafram bezleri korunmasıda enfeksiyon uzaklaştırma yöntemlerinden birisidir.
Bunların tamamen dışında diyabet hastaları,hamile ve menepoz dönemindeki kadınlarda da görülme olasılığı yüksektir.

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlar kadar olmasa da erkeklerinde bu konuda sıkıntıları vardır. . Mesanenin daralması, önceki cinsel ilişki, mesane taşı ya da prostat erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenlerinden bazılarıdır. Sonuç olarak erkeklerinde prostat gibi kötü bir hastalıkları bulunmaktadır. Prostatın yan etkilerinden biride mesaneyi sıkıştırdığından tam boşalma sağlanmıyor bunun sonucunda bakterilerin üremesi için uygun ortam sağlanmış oluyor. Böylelikle enfeksiyon kapma riski an ve an yükselmiş oluyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Düzensiz ve sık aralarla idrara çıkma
Bir anda gelen idrar isteği
Yeni çıkmış olmanıza rağmen tekrardan idrara çıkma isteği
İdrar anında yanma ve ağrı hissi
Kasık üstünde ağrı
İdrarda koyu renk değişiklikleri
Anüs ve ya vajinadan kan gelmesi
Ürenin kötü kokması

Bu belirtilere ek olarak ateş,kusma,titreme gibi olaylarda ek oluyorsa sorunun böbreklerinizde olması beklenebilir.

Ne zaman Doktora Görünmeli?

Aslında böyle durumlar için net bir şeyler söylemek yanlış olacaktır. Ama biz ne söylersek söyleyelim siz kendi bildiğinizi okuyacaksınız. Biz elimizden geldiğince size yardımcı olalım. Hastalık belirtilerinden 1-2 sini aynı anda hissettiğiniz vakit gitmeniz gerekmektedir. Bir iki günlük bir olay ise çabuk geçmesi beklenir. Ağrılarınız artmaya başladığı vakit kesinlikle doğru görünmeniz gerekmektedir. Bunun haricinde antibiyotik kullanımını kesinlikle kendi başınıza gerçekleştirmeyiniz.
Ani ateş yükselmeleri
Bir anda artan ağrılar
Hamilelik
Diyabet Hastalığı gibi durumlarda acilen doktoruza başvurmanızı öneririz.
Daha öncesinde bağışıklık sisteminizde bir çöküş yaşadıysanız ve ya şeker hastalığı türünde bir hastalık geçirdiyseniz enfeksiyon sonucu kan zehirlenmesi ve ya böbrek yetmezliği gibi sorunlarda baş gösterebilir.

Tekrarlanan İdrar Yolu Enfeksiyonu
Her şeyden önce bu olayın tekrardan nasıl ortaya çıktığını bulmak gerekir. Sorunun olduğu bölge üzerinde yoğunlaşılır.
Giderilen enfeksiyonun tekrar oluşma olasılığı vardır. Tıp dilinde ‘tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonu’ olarak geçer. Yapılan en büyük hatalardan biride tekrar tekrar antibiyotik kullanmaktır. Tekrarlanan bu hastalıkta doktor kontrolü ile hareket edilmesi gerekir.

Neden Tekrar Eder?
Bayanlarda tekrardan ortaya çıkması yüksektir. Tekrarlanan regl dönemleri sonucunda mikroplar yayılabilir. Bunun dışında altta yatan başka hastalıklarda olabilir. Hemen bir doktora başvurup ürolojik muayeneye alınması gerekmektedir.
Verilen tedavide doktorun tavsiyelerine ve verdiği ilaçlara kesinlikle uyulması gerekmektedir. Beklide tavsiyelerin birine dahi uyulmaması halinde hastalığın tekrardan aktif olması beklenebilir ve ya ilaçların düzenli bir şekilde kullanılmaması dahilinde sorun tekrardan ortaya çıkabilir.
Konunun ortalarında kesinlikle kendi kendinize antibiyotik kullanmamanız gerektiğini söylemiştim burada tekrardan yinelemek istiyorum. Çünkü hastalığınız aynı yerden türememiş olabilir. Farklı yollarla tekrardan ortaya çıkmış olabileceği gerçeği de vardır. İdrara kültür testi uygulanması gerekmektedir bunun dahilinde antiyotik yazılması gerekti kanaatindeyim.
Bizim tarafımızca önemsenmeyen ama yapılması gereken bir başka tedavi yöntemide koruyu tedavidir. Hastalığın tekrardan ortaya çıkmasını önlemek adını her zaman antibiyotik kullanmak pek sağlıklı değildir. Bağışıklığı arttıracak ilaçların bu koruyucu tedavide önemli bir yeri vardır. Bunun haricinde koruyu C vitamin kürleri kullanılabilir. Bağırsak floralarını sağlamlaştırmak adına belli ilaçlar ile de gerekli önlemler alınmış olacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonundan Kaçınmak için Yapılabilecekler

Bol miktarda su içmek
Kuru bir şekilde idrara çıkamayacağımız için yukarıda ki maddeyi dikkate alıp onu dahilin de sık bir şekilde idrara çıkmak
Beden temizliğine önem vermek
Ayakları üşütmemek
Mümkün oldukça kabız yapıcı yiyecek içeceklerden uzak durmak
Gazlı ve baharatlı yiyecekleri kullanmamaya dikkat etmek
Varsa eğer ‘SİGARA VE ALKOL ALIŞKANLIĞINDAN VAZGEÇMEK.’


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.