İştahsız Çocuklara Ne Yapmalı ?


Çocukluk döneminde birçok anne baba iştahsızlık problemiyle karşı karşıya kalır. Bu çok can sıkıcı bir durumdur. Çocukların iştahsızlık dönemi geçici olup uygun yollarla sorunsuz atlatılabilir.

Çocukların yeni bir besine alışması uzun zaman alabilmektedir. Eğer sizin de çocuğunuzun yeme problemi varsa önereceğimiz birkaç yönteme göz atmanızda fayda var.

Et tüketimi çocuğunuzun gelişiminde büyük öneme sahiptir. Fiziksel ve zihinsel gelişimleri için protein çok gereklidir. Eğer çocuğunuz kırmızı eti sevmiyorsa yerine protein bakımından zengin alternatifler sunmalısınız. Bu alternatifler, tavuk ve balık eti olabilir. Süt, yoğurt, kuru baklagiller de yine protein bakımından zengin besinlerdir ve çocuğunuzun gelişimine yardımcı olur.

Süt içerdiği mineraller ve vitaminler açısından çocuğunuzun beslenmesinde büyük yer tutar. Ancak genelikle çocuklar sade süt içmeyi sevmezler. Özellikle 1-6 yaş arası çocukların günde bir bardak süt, bir kase yoğurt ve yaklaşık 50 gram peynir tüketmeleri gerekir. Sade sütü tatlandırmak için mevsim meyvelerini ezip sütle karıştırabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuz sütü sevecektir. Alternatif olarak ayran, cacık, yoğurt, kefir sunabilirsiniz.

Sebze tüketmesi çocuğunuz için son derece önemlidir. Önemli vitamin ve minerallere sahiptir. Sağlıklı gelişimleri için günlük tüketmeleri gerekir. Sevdiği sebzeleri pişirmeye çalışmalısınız. Yemek çeşidi olarak yemeyi sevmiyorsa makarnaya, pizzaya, böreğe katarak yemesini sağlamalısınız. Bu şekilde de yemek istemiyorsa alternatif olarak meyve yemesini önerebiliriz. A vitaminince zengin kayısı ve C vitaminince zengin kivi yemesini sağlayabilirsiniz.