Kalça Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi


Kalça Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Birçok insan kalça ağrısıyla karşılaşabilir. Vücuttaki en büyük ekleme sahip olan kalça, vücudun hemen hemen her hareketinde kullanılan hareketli bir bölgedir. Sürtünmeyi engelleyen bir kıkırdak tabakası bulunur. Bu kemikler arasındaki eklemi korumak için yastık etkisi yapar. Bu kadar dayanıklı bir yapıya sahip olan kalça eklemi değişik hareketlere, gerilmelere ve kilolara maruz kaldığı zaman incinebilir. Bu durum genellikle sakatlanma, yıpranma ve aşınma sonucu orta çıkar. Kalça ağrısı sabitte olabilir dönme ve çömelme gibi hareketler sırasında da hissedilebilir. Birden başlayabilir ya da yavaş bir şekilde haftalar ve aylara dağılarak gelişebilir. Kalçada oluşan ağrının hafiften ağıra kadar birçok sebebi olabilir.

Belirtileri

Kalça ağrısının belirtileri altta yatan yaralanma, hastalık ya da bozukluğa bağlı olarak değişebilir. En çok görülen belirtiler arasında şunları sayabiliriz. Sırt bölgesinde bir ağrı, diz ya da ayak bileğinde oluşan ağrı, topallama ya da yürümede zorlanma, ağrı, hassasiyet ve yanma hissetme, kalça, bacak, kasık, sırt, pelvis ya da uyluk kısmında karıncalanma, kalçada takılma hissi ya da kalçadan ses gelmesi, kalçada hareket sınırı olması veya aralığın azalmasını sayabiliriz. Bazı kalça ağrıları acil olarak tıbbi yardım gerektirecek belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler arasında ise; kalça ya da uylukta deforme olması, vücudun genelinde bir halsizlik, yürüyememe, kalçanın üstüne herhangi bir ağırlık koyamama veya kalçayı esnetememe, bir bacağın diğer bacaktan daha kısa görünmesi, bir ayak veya bacağın dışa dönük duruma gelmesi, kalça ya da pelvikte şiddetli bir ağrının olmasını sayabiliriz.

Sebepleri

Kalça kemiği birçok gerilmeye maruz kalır. Bundan dolayı eklemler arasında bulunan kıkırdak zaman içinde yıpranır. Bu kıkırdak yaşlanma ya da zorlanmadan dolayı eklemlere yeterli şekilde koruma sağlayamaz. Kemiklerin birbirine sürtünmesinden dolayı da eklemlerde ağrılar meydana gelir. Normal olarak eklemlerin yumuşak bir şekilde hareket etmesini sağlayan çok az miktarda sıvı kalça kemiğine gönderilir. Yalnız bu sıvı miktarı fazla olduğunda ya da herhangi bir iltihaplanma oluştuğu zaman bu eklemlerde yeterince boşluk olmadığından baskı artar ve sonuç olarak kalça ağrısı ortaya çıkar. Kalçada oluşan ağrının en yaygın olan nedenlerinin başında kireçlenme gelmektedir. Yıpranma ve aşınma artriti kalçayı en çok etkileyen bir artrit çeşididir. Bu hastalık uyluk ve kalça kemiğinin son kısmını kavrayan kıkırdağı etkiler. Kalça kırılmaları özellikle düşme ve osteoporoz hastalığı olan kişilerde görülür. Kalça bursiti kalçada meydana gelen ağrıların nedenlerinden sayılabilir. Kalçaya kan desteği zarar gördüğü zaman osteonekroz durumu ortaya çıkar. Bu durum tedavi edilmediği zaman kemik dokusu ölür ve kalça ekleminde oldukça büyük hasarlar ortaya çıkar.

Kalça ağrısının tedavisi

sebebine bağlı olarak 3 şekilde tedavi edilir. Bunlar ilaç tedavisi, ameliyat ve egzersiz yöntemleridir. İlaç tedavisinde, ağrıları hafifletici, iltihabı giderici, kemik kaybını azaltan ve eklem hasarını önleyen ilaçlar kullanılır. İlaçların ve kullanılan diğer tedaviler bir sonuç vermediği zaman ameliyat seçeneği değerlendirilir. En çok uygulanan kalça ameliyatlarını şöyle sıralayabiliriz. En yaygın olarak uygulanan kalça ameliyatlarının başında total eklem protezi ameliyatı gelmektedir. Dizden sonra en çok değiştirilen eklem, kalça eklemidir. Diğer bir ameliyat türü ise kalça yüzeyi değiştirmedir. Osteotomi ameliyatı sırasında kalçanın hasar görmüş bölümü çıkartılır. Bu ameliyat kalça ekleminde artrit hastalığı olanlar için uygun bir operasyondur. Son uygulanan tedavi şekli ise egzersizlerdir. Egzersizler kalça eklemi rahatsızlıklarında ve ağrılarında en uygun tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Egzersizler sayesinde hareket çeşitliliği sürdürülürken kalça kasları kuvvetlendirilerek kalçaya destek olunmaktadır.