Kalça Çıkıklığına Sebep Olan 5 Hareket


Bebeklerinizi severken kendinizi tutmakta zorlanabilirsiniz. Ne kadar severseniz sevin yetmez ve farkında olmadan yanlış hareketler yapabilirsiniz. Bu sebeple bebeklerinizle vakit geçirirken yapacağınız hareketlere çok dikkat etmelisiniz. Yapacağınız hareketlerin sonucunda bebeğiniz bir ömür boyu sakat kalabilir.

Günümüzde doğan her 100 çocuktan birinde kalça çıkıklığına rastlanmaktadır. Kalça çıkıklığı, uyluk kemiğinin başının normalde bulunması gereken yuvanın dışına çıkması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Tedavi görülmez ise ilerleyen zamanlarda bacak kısalığı ve topallık gibi ömür boyu çekilecek rahatsızlığa dönüşebilir.

Kalça çıkıklığı doğumdan önce anne karnında oluşan rahatsızlığın dışında anne ve babaların çocuklarına karşı yanlış müdahaleler yapması sonucunda da oluşabilir. Erkek bebeklere göre kız bebeklerde 6 kat daha fazla görülmektedir.

Kalça çıkıklığına sebep olan hatalar

Kucakta Taşımak

Bebeklerinizi kucakta taşırken oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer kucağınıza aldığınızda bebeğinizin ayaklarını birleştiriyorsanız bebeğinizde kalça çıkıklığı rahatsızlığı oluşabilir.

Kundaklamak

Bebekler üzerinde yapılan en büyük hatalardan birisi de bebekleri kundaklamaktır. Kesinlikle bebeğinizi kundaklamayın.

Kıyafet Seçimi

Bebeklerinize kıyafet alırken dar kıyafet almaktan sakının. Kalça ve bacakları sıkan kıyafetler yerine daha geniş ve rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.

Yürüteç

Bebeklerin yürümeyi öğrenmesi adına sabırsız davranan ebeveynlerin kullandığı yürüteçler bacak eğriliği ve kalça çıkıklığına sebep olmaktadır. Bu yüzden 11. aydan önce yürüteç kullanmamalısınız.

Ayaklardan Tutup Kaldırmayın

Siz her ne kadar eğleniyor olsanız da ve hatta bebeğinizde durumdan memnun olsa da yapacağınız en büyük yanlış bebeğinizin ayaklarından tutup kaldırmak olacaktır. Altını değiştirirken veya oyun amaçlı bu tür hareketlerden kaçının.

Kalça çıkıklığını anlamanın yolları

  1. Ayaklarda şekil bozukluğu
  2. Bacaklardaki boy farkı
  3. Ördek gibi yürüme
  4. Altını değiştirirken bacakların açılmama durumu
  5. Bacaklar arasında hareket ve esneklik farkı

Kalça çıkıklığı erken teşhis edilmediğinde kalıcı fiziksel hasara neden olmaktadır bu sebeple yukarıdaki 5 maddeye oldukça dikkat etmelisiniz. Genelde bu rahatsızlık bebek yürümeye başlamadan anlaşılmaz fakat bebeğinizin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde büyümesini istiyorsanız onu sürekli incelemeli ve her hareketine dikkatle bakmalısınız.