Özgür Bilgi Kanalı

Kalp Çarpıntının Sebepleri

Kalp çarpıntısı sırasında kalp ritmi rahatsız bir şekilde hissedilir. Kişi, kalbinin daha hızlı, kuvvetli ve düzensiz çalıştığı hissine kapılır. Çarpıntılar oldukça sıktır ve bu normal bir durumdur. Çarpıntı bir hastalık değildir. Çarpıntıya neden olan durumu belirlemek oldukça önemlidir. Kişinin endişe etmesi çarpıntı süresinin uzamasına neden olabilir. Çünkü kalp çarpıntısında psikolojik çarpıntılarda oldukça etkilidir. Çarpıntı normalde psikolojik nedenlerden ya da beslenme ile ilgili problemlerden kaynaklanmaktadır. Bazen de kişi kahveyi fazla kaçırdığı zaman çarpıntı olur. Bu nedenlerin dışında kalbin kendisinden ve diğer hastalıklardan dolayı da kalpte çarpıntı hissedilebilir. Kalp çarpıntısına gözlerde kararma, halsizlik, göğüs bölgesinde sıkışma, nefes alıp vermekte zorlanma ve baş dönmesi de eşlik ediyorsa o zaman acil olarak doktora başvurulmalıdır.

Sebepleri

Kalp çarpıntısı sinirsel kökenli olduğu zaman kişi fenalık geçiyormuş gibi bir hisse kapılır ve derin derin nefes almak zorunda olduğunu düşünür. Bu duygulara endişede eşlik ettiği zaman kalpte çarpıntı ortaya çıkar. Bu ruh hali ve çarpıntılar tüm gün boyunca devam edebilir. Beyin, fiziksel stres ile psikolojik stresi birbirinden ayırt edemediğinden bu stres durumu kişinin kalbini etkiler. Beyin, vücudu fiziksel bir tehlikeye hazırlarmış gibi kalp atışlarının hızlanmasını sağlar. Ev ve iş ile ilgili sorunların kişilerde kalp çarpıntısı yapmasının nedeni bundan kaynaklanmaktadır. Aniden oluşan bir korku, kaygı ve taşkınlık gibi durumlar vücutta adrenalin hormonunun salgılanmasına neden olduğundan kalp atışları hızlanır. Panik atak rahatsızlığı olan kişilerde de çoğunluk olarak çarpıntı şikâyetleri vardır. Kalpte oluşan bazı çarpıntılar kalp ritim bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir. Aritmi sırasında kalp atışları normal değerlerin üstünde, altında ya da düzensiz bir şekilde atıyordur. Aritminin en belirgin sebepleri sigara, stres, kansızlık ve kalp damar hastalıklarıdır.
Aşırı güç harcanarak yapılan spor aktiviteleri kişide kalp çarpıntısına neden olabilir. Özellikle de hareketsiz bir yaşam süren insanların hızlı bir şekilde merdiven çıkmaları bu kişilerde kalp çarpıntısına neden olacaktır. Alerjik, grip, yüksek tansiyon, astım, şeker hastalığı ve kalp ilaçları da kişide kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Çay, kahve, kola ve kafein gibi içecekler, sigara ve enerji veren içecekler fazla miktarda alındıkları zaman çarpıntıya sebep olurlar. Tiroit bezi hormonunun aşırı üretilmesi de çarpıntının bir başka sebebidir. Bunun sonucunda kişide asabiyet, dikkat eksikliği, kilo kaybı, terleme ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler görülür. Metabolizmanın dengesini sağlayan bir hormon olan tiroit hormonu sinir sistemi, kalp, mide gibi pek çok organı etkiler.
Tiroit hormonu fazla üretildiği zaman hücrelerde fazladan oksijen ve enerji miktarı artacağından kalp daha hızlı atacaktır. Bu durumda kalpte çarpıntıya neden olacaktır. Kan şekerinin düşmesi de kişilerde belli bir süre çarpıntıya neden olur. Beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, fazla kilolar, stres gibi değişik nedenlerden dolayı kişide damar tıkanıklığı ortaya çıkabilir. Damar tıkanıklığı vücudun değişik yerlerini etkileyebilir. Bu durumda tıkanıklık olan yerde bulunan organlar yeterince oksijen alamaz. Damar tıkanıklığı kalbi etkilediği zaman kalp atışlarında düzensizlik görülür.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.