Özgür Bilgi Kanalı

KAN UYUŞMAZLIĞI
Anne adayınının kanının Rh(-), baba adayının kanının da Rh(+) olması durumu kan uyuşmazlığı olarak ifade edilir.. Bu durum, son derece riskli olmakla birliktr mutlaka bebekte bir soruna yol açması gerekmez. Bebeğin Rh(+) bir kan grubuna sahip olması durumunda annenin savunma sistemi karnındaki bebeğin kan hücrelerini tıpkı bir yabancı madde gibi algılamakta ve onları parçalamak için harekete geçmektedir.. Anne adayının savunma sisteminin ilk kez bu hücrelerle karşılaşması durumunda (ilk gebelik gibi) savunma sistemi silahlarını geliştiremeden bebek kurtulacak, anne vücudu ise bu Rh(+) hücreleri tanımış olacaktır.
Gerekli önlemlerin alınmaması halinde daha sonraki hamileliklerden birinde annenin savunma sistemi doğmamış bebeğin kanında Rh(+) hücrelere rastlaması halinde bu kez sadece silahları depodan çıkarmak için vakit harcayacak ve şiddetle savunmaya geçecektir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.