Özgür Bilgi Kanalı

Kanda İltihabın Nedenleri
İltihaplanma durumu vücudun kendi kendini koruma ve iyileştirme yöntemidir. İltihabın kendisi bir enfeksiyon değildir ama enfeksiyon sonucu oluşabilir. Enfeksiyon, bakteri, virüs veya mantardan dolayı oluşurken iltihaplanma vücudun bu enfeksiyona karşı verdiği bir cevaptır. Vücuda zarar verecek herhangi bir durum oluştuğunda, zararı dokunan faktörleri ve hasarlı hücreleri ortadan kaldırmak için vücut tepkisini iltihaplanma ile verir. Kanda iltihap miktarının yüksek olması ise vücutta bir problemin olduğu ve buna karşı bağışıklık sisteminin harekete geçtiğine dair işarettir. CRP testi ile kandaki iltihap oranı ölçülür. CRP “ C – reaktif protein “ karaciğer tarafından vücudun kendisini savunması için ürettiği bir proteindir. Kandaki CRP miktarı yüksek çıktığı zaman kandaki iltihap miktarı fazla demektir. Bu sorunun çözülmesi için ilk olarak iltihabın kaynakladığı yerin bulunması gerekir. Yalnız CRP testi ile bu bilgiyi almanız mümkün değildir. Bunun için bu testin yanında başka testlerinde yapılması gerekmektedir.
Kandaki İltihabın Sebepleri
Bu nedenlerden ilki enfeksiyonun varlığıdır. Vücutta iltihap olması vücudumuzdan başka bir canlının beslenmesi ve burada çoğalması demektir. Vücutta enfeksiyonun varlığından bahsedebilmek için bu organizmanın vücuda zarar vermesi gerekmektedir. Parazit, bakteri, virüs veya mantarlar iltihap nedeni olabilir. vücut birçok enfeksiyon ile karşı karşıya kalabilir. Bazen bu enfeksiyonların bazılarıyla savaşır bazıları ise uzun dönemli kronik enfeksiyonlardır. Enfeksiyonların çoğu iltihabi durumlardan kaynaklanır. bu ise vücudun enfeksiyon ile savaştığını gösterir. Kronik iltihaplanmaya yol açan iltihabi bağırsak hastalığı diğer organları da etkisi altına alabilir. Bu hastalıkların en yaygınları ülseratif kolit ile Chron hastalığıdır. Bu hastalığın sebebi henüz tam olarak bilinmemektedir.
Bağışıklık sistemi hastalığı olan lupus, cildi, eklemleri, böbrekleri, beyni ve diğer organları tutabilir. Bu tür hastalıklarda vücudun bağışıklık sistemi kendi sağlıklı hücrelerine saldırır ve bu durum kronik iltihaplanmaya neden olur. Bu hastalık her yaşta görülebilir ancak en çok bayanlarda görülmektedir. Hastalık vücudun hangi organını etkilemiş ise belirtilerde ona göre olmaktadır. Günümüzde hala neden kaynaklandığı bilinmeyen kas iskelet sistemi hastalığı olan romatoid artrit eklemlerde iltihaplanmaya ve ağrılara neden olur. Bu hastalıkta bağışıklık sistemi hastalıklarından birisidir. Vücut yine burada kendi sağlıklı dokularına özelliklede eklemlere saldırır. Bu saldırı sonucu eklemlerde sıvı birikir. Biriken bu sıvı ağrıya ve iltihaplanmaya neden olur.
Enfeksiyona bağlı olarak akciğerde iltihaplanmanın görüldüğü bir solunum hastalığı olan zatürree bakteri, virüs ve mantarlar sebebiyle oluşabilir. Yetişkinlerde bu hastalığa en çok pnömokok adlı bakteri neden olur. Kalp romatizması da iltihabi bir hastalıktır ve daha çok çocukları vurur. Bu hastalığın sebebi boğaz enfeksiyonudur. Enfeksiyon düzgün bir şekilde tedavi edilmediği zaman romatizmal ateş oluşur ve bunun sonucunda kalp kapakçıklarında zarar meydana gelir. Bu hastalığa antibiyotik tedavisi uygulanır. Akciğerleri etkileyen yalnız buradan diğer organlara da yayılabilen bulaşıcı bir enfeksiyon olan vereme tüberküloz bakterisi sebep olur. Bu hastalığa yakalanmada kişinin bağışıklık sistemine ve ne kadar mikrop aldığına göre değişir. Bağ doku hastalıkları da vücutta iltihabi durumun oluşmasına neden olan bir başka etkendir. Bağ doku hastalıkları daha çok eklem, kas, cilt, göz, kalp, ciğerler, böbrek, mide ve bağırsak ile kan damarlarını etkileyebilmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.