Özgür Bilgi Kanalı

Vücudumuzdaki her organın ayrı ayrı görevleri vardır ve sağlığımız için çok önemlidir. Karaciğer vücudumuzdaki vitamin ve minerallerin vücut tarafından kullanılmasını sağlar. Vücudumuza zarar veren toksinlerin vücutta yok edilmesine yardımcıdır. Karaciğerin işi zordur ve biz beslenmemize ne kadar dikkat edersek ona yardımcı olmuş oluruz. Karaciğerimizi yanlış tavırlarla zorlarız ve yorarız. Karaciğerimizin sağlığı için dikkat edeceğimiz husurlar vardır. Bunların neler olduğunu öğrenelim.
Alkol kullanmayı seviyorsanız ve her gün alkol alıyorsanız karaciğerinizin yorulmasına neden olursunuz. Alkol vücuttaki su oranını fazlasıyla azaltır. Karaciğerinizin sağşığı için alkol alımını azaltmanız gerekir. Mümkünse alkol tüketmeyin. Vücuda zararlı olduğu kanıtlanmış alkolün vücuda hiçbir yararı bulunmamaktadır.
Meyveler antioksidan özelliktedir ve vücudumuzdaki toksinleri atmaya yardımcıdır. Özellikle ekşi meyveleri tüketmeye çalışın. Portakal, limon, greyfurt, erik, çilek, vişne gibi meyveler karaciğer dostudur. Toksin atmada etkili olan lahanadan bahsetmeden olmaz. Zayıflamaya çalışan yada detoks yapan birçok kişi lahana tüketir. Lahana vücudu temizler, yağ yakımında yararlı olduğu için karaciğer yağlanmasını engeller. Lahanayı pişirmeden salatanızda kullanabileceğiniz gibi lahana çorbası şeklinde de tüketebilirsiniz. Lahananın her türlüsünü tüketin. Bağışıklık sistemini destekleyen soğan ve sarımsağı mutfağımızdan eksik etmemeliyiz. Mikropların öldürülmesinde ve bakterilerin yok edilmesinde bu iki kahraman besinden yararlanabiliriz. Antibiyotiğin yaptığı görevi doğal şekilde yaparlar. Vücuttaki iltihaplanmaları düzeltirler. Birçok yemeğinizde bu ikiliyi kullanabilirsiniz. Bazı yemeklerin yanında çiğ bir şekilde tüketebilirsiniz. Kokuları sizi korkutsa da vücudunuza verdikleri hizmet kokularından daha büyüktür.
Devedikeni ve karahindiba bitkilerinin çayını içerek karaciğer sağlığını koruyabilirsiniz. Bu bitki çayları günde 2 bardağa kadar tüketebilir. Fazlasına gerek yoktur. Bu bitkiler karaciğerde biriken toksinleri alıp idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlarlar. İdrar yollarındaki enfeksiyonların geçtiğini de farkedersiniz. Bu mucize gibi bitkilerin varlığından yararlanmalısınız.
Vücudumuzun büyük kısmı sudur. Suya ihtiyacımız çoktur. Vücudumuzun sağlığı için günde ortalama 2 litre su içmeliyiz. Su ihtiyacı kişiye göre değişir ama tavsiye edilen ora budur. Suyun fazlası da vücudumuza zarar verebilir. Suyu tüketemiyorsanız suyun içinize elma,armut dilimleri ekleyebilirsiniz yada limon koyabilirsiniz. Güzel koku veRmesi için nane de güzel tercihtir. Bu şekilde suyunuzu daha alkali yapabilirsiniz ve daha faydalı hale getirebilirsiniz.
Kahve ve çay çok tüketiyorsanız karaciğeri yormuş olursunuz. Çay ve kahvenin yararları vardır ancak çok tüketildiğinde kandaki demiri azaltır. Kanda bazı sorunlar oluşturur. Karaciğerin görevini yapmasını kolaylaştırmak istiyorsanız çay ve kahve tüketimini azaltmalısınız. Günlük 2 fincan kahveden fazlası zarardır. 3 bardak çayın fazlası için de aynı sonucu söyleyebiliriz. Bol bol domates tüketin. Domates e ve c vitaminden çok zengindir. Bu vitaminler zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Karaciğer sağlığını desteklemek için tuz tüketimini de azaltmalısınız. Vücuttaki tuzun atılması uzun zaman alır ve vücuda bir faydası yoktur.Tuzu çok seviyorsanız kaya tuzu tüketmeye gayret gösterin.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.