Özgür Bilgi Kanalı

Karaciğerde Enzim Neden Yükselir?
Karaciğerde enzim yüksekliği iltihaplanma veya karaciğer hücrelerinde hasar olduğunu göstermektedir. En sık yükselen karaciğer enzimleri ise ALT ve AST enzimleridir. Enzimlerin yüksek olması yapılan rutin kan testlerinde ortaya çıkmaktadır. Birçok durumda karaciğer enzimlerinde yükselme hafif ve geçici olur. Bazı durumlarda enzimlerde görülen yükselme kronik ve ciddi bir karaciğer hastalığının belirtisi olabilir.
Sebepleri
Birçok hastalık ve durumlar karaciğerdeki enzimlerin yükselmesine neden olabilmektedir. Karaciğerde bulunan enzimlerin yükselmesine birden fazla sebep etken olabilir. Bu nedenler arasında en yaygın olanları şöyle sıralayabiliriz. Kolesterol için alınan ilaçlar, alkol alımı, kalp yetmezliği, hepatit hastalıkları, aşırı şişmanlık, alkolden dolayı karaciğer iltihabı olanlar, otoimmün hepatiti, çölyak hastalığı, siroz hastalığı, öpücük hastalığı, safra kesesinde iltihap olması, kalp krizi, tiroit bezinin az çalışması, karaciğer kanseri, pankreas iltihabı, toksik karaciğer iltihabı, bakır depolama hastalığı karaciğerde enzimlerin yükselmesine neden olabilmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.