Özgür Bilgi Kanalı

Yapılan araştırmalara göre, karbonhidratların şişmanlatmadığı artık kanıtlandı. Üstelik bu besinler insanı tok tutuyor. Ancak beslenmede büyük hatalar yapıldığı kesin. Bu hatalar sebebiyle obeziteye doğru hızlı bir gidiş var.

Uzmanların en sağlıklı beslenme olarak gördüğü Akdeniz diyetine sahip ülkelerde, yanlış beslenmenin sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Artık Akdeniz ülkelerinde görülen kilolu insan sayısı, her iki kişiden birinin şişman, her 5 kişiden birinin obez olduğu ABD ‘ye yaklaşmaya başladı. Nasıl doğru besleniriz? Öncelikle günümüz dünyasına damgasını vuran fenomen teknoloji. Oturduğumuz yerden pek çok işi yapabiliyoruz. Haliyle yiyecek tüketimini kısmak gerekiyor. Karbonhidratların şişmanlatmadığı kanıtlandı. Bunun en önemli kanıtlarından bir 1 yağda 9 kalori bulunurken,1g karbonhidratta 4 kalori bulunuyor. Karbonhidrat içeren besinler denince ilk akla gelenler, unlu mamuller, patates, baklagiller, muz, elma ve şekerler.

Karbonhidratların insana kilo aldırmamasının dışında gibi pek çok faydası var. Örneğin vücuda ısı ve enerji karbonhidratlar tarafından sağlanıyor. Su ve elektrolik dengesi gene karbonhidratlar tarafından sağlanıyor. Basit şekerlerden olan glikoz, beyin ve sinir sisteminin ana enerji kaynağı. Dünyada 1 milyar civarında insan fazla kilo sebebiyle sağlık sorunları yaşıyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.