Özgür Bilgi Kanalı

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir

Et yemeklerinde ve balıklarda çok sık kullandığımız kekiğin suyunun ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Kekik yağının çıkarılma esnasında uygulanan damıtma işleminde alt tarafta biriken kekik suları şifa dağıtıyor. K vitamini deposu olan kekik aynı zamanda magnezyum, kalsiyum ve besin lifleri açısından oldukça zengindir. Antioksidan etkisi ile de ünlü olan kekik vücudun bağışıklık sistemi üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Kanser hücrelerini yok eden., mikroplar ile savaşan , ağız ve diş sağlığına iyi gelen , hazımsızlık sorunlarını gideren bir yapıya sahiptir. Üstelik bu faydalar sadece başlangıç.

Öksürüğü hafifletmesinin yanı sıra iltihap giderici etkileri de mevcuttur. Kekik suyu neredeyse mucizevî bir bitkidir. Kolesterol ve şeker düşürmeye bire birdir. Kas kasılmalarını minimuma indirip, spazm çözücü özelliği vardır. Kan dolaşımınızı canlandırıp hızlandıran kekik suyunu cilt temizliğinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir pamuğun üzerine damlatarak yüzünüze sürebilirsiniz.

Eklem ağrısı yaşayan insanlara kekik suyu ile banyo yapmaları tavsiye edilir. Ayrıca hanımların adet sancılarını azaltan bir etkiye de sahiptir. Kekik suyunu yaralanan bölgenizi temizlemek için de gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Bağırsak paraziterinin düşmesine önemli ölçüde yardımcı olan kekik suyu bünyesinde A, C, E, K, B6 vitaminlerini barındırır.

Zayıflamaya etkisi olup olmadığını merak edenler de var. Evet, kekik suyu vücuttaki fazla suyun idrarla atılmasına katkı sağladığı için zayıflatıcı etkileri de vardır. Ödem tutmanızı engeller.

Kekik suyu guatr hastalarına ve hamilelere tavsiye edilmemesi dışında her hangi bir zarar içermez. Bir su bardağının dörtte birine kekik suyu geri kalanına ise su veya meyve suyu konularak sulandırmak sureti ile günlük tüketilebilen bir bitkidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.