Özgür Bilgi Kanalı

Kıl Dönmesi Nasıl Olur ve Tedavisi
Vücudun her bölgesinde oluşma olasılığı olmasına rağmen daha çok kuyruk sokumunda görülür. Kıl köklerinin cilt altına doğru büyümesi sonucu ortaya çıkar. Tıp dilindeki adı “ Pilonidal Sinüs” olarak bilinmektedir. Orta hatta bulunan kıl köklerinin cilt salgıları veya kıllar ile tıkanması sonucu bu hastalık oluşur. Kıl dönmesi sırasında kıl kökleri açılır ve iltihap cilde yayılır. Doğuştan gelen bir durum değildir.
Kıl Dönmesi Belirtileri
Çoğu kimsede kıl dönmesi sessiz ilerlediği için belirti vermeyebilir. Belirti ancak ileri aşamada görülür. Hastaların ilk fark etmeleri duş sırasında kuyruk sokumunda oluşan ağrı ile olur. En yaygın olarak görülen kıl dönmesi belirtileri şunlardır. Kıl dönmesinin oluştuğu yerde şişlik ve hassasiyet. Ciltte meydana gelen kızarıklık. Kötü kokulu bir akıntı. Ağrı ve ateş. Halsizlik görünmesi. Mide bulantısı.
Kıl Dönmesi Sebepleri
Hastalığın kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığının oluşmasını kolaylaştıran bazı etmenler mevcuttur. Bu etmenleri şöyle sıralayabiliriz. Vücut kıllarının ve dökülen günlük kıl miktarının normalden fazla olması. Vücuttaki kılların yapılarının sert ve kalın olması. Kalçalar arasında ki yarığın dar ve derin durumda olması. Terlemeden dolayı cildin uzun bir zaman nemli kalması sonucu kılların batmasının kolaylaşması. Kalçalar arasında ki yarıkta çatlak olması. Uzun süre oturarak çalışmak. Uzun süre bu bölgenin temizlenmesinin yapılmaması. Aşırı şişmanlık.
Kıl Dönmesi Tedavisi
Hastalığın tedavisi duruma göre farklılık gösterir. Eğer herhangi bir belirti yok ise bu durumda o bölgenin kıllardan temizlenmesi ve hijyene dikkat edilmesi yeterli olacaktır. Kıl dönmesi eğer belirti veriyorsa ilk olarak iltihabi durumu ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisi uygulanır. Bazı durumlarda kişiye ameliyat yapılması gerekir. Ameliyat sırasında küçük bir kesik atılır ve irin boşaltılır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.