Özgür Bilgi Kanalı

Kilin Saça Yararları
Saç bakımında kil kullanımı birçok kadının tercih ettiği malzemelerin başında gelmektedir. Kili her yerde bulabilir ve evde hazırlayacağınız kil maskeleri ile cildinizde harikalar yaratabilirsiniz. Yıpranmış, kuru ve sorunlu saçlara yapacağınız kil maskelerini kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda yıpranmış saçların eski haline gelmesinde kullanılan kil maskeleri saçların sağlıklı uzamasında da olumlu sonuçlar vermektedir. Saça uygulanacak olan maskelerin doğal ürünlerden olması saçlarınızdan daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Kilin içinde kalsiyum, potasyum, sodyum ve alüminyum maddeleri bulunduğundan saçlarda oluşmuş olan problemin çözümüne iyi gelmektedir. Saçların yoğun bir şekilde ısıya maruz kalması ve saçlara sıklıkla şekillendirici kullanılıyorsa kil sayesinde saçlarınız sağlıklı hallerine tekrar kavuşacaktır.
Kil Saça Nasıl Fayda Sağlar?
Kil, saçların kirden arınmasına yardım eder. Kil maddesinin absorbe etme özelliği fazla olduğundan saçları derinlemesine temizler. Saçlara kuruluk ve nemin kaybolmuş hissini vermez. Saçlarınız kıvırcık ise ya da karma saç tipi ise kil sayesinde saçlarınız daha ipeksi ve yumuşak olacaktır. Saçlarınızın daha bir berrak durması için kil tam sizin içindir. Kil sayesinde saçlara yapışan ve cilt üzerini kaplayan kirlerin etkili ve derinlemesine temizliğini yapabilirsiniz. Saçlarınız kil sayesinde hem temizlenecek hem de parlak bir görünüme sahip olacaktır. Saçların nemlenmesine ve onarılmasına yardım eder. Saçlarınızda kuruluk fazla ise, elektriklenmeden dolayı saçlarınız karışıyorsa kil ile saçlarınıza yapacağınız bir bakım sizi bu dertlerden kurtaracaktır. Çünkü böyle durumlarda saçlar ekstra bir bakım isteyecektir. Saçların beslenmeye ve neme ihtiyacı vardır. Bunu da en doğal ve en kolay olarak kilden sağlayabilirsiniz. Saçların nem dengesini sağlamak oldukça zordur ama imkânsız değildir. Saçların sağlıklı olması ve uzaması için minerallere, vitaminlere ve neme ihtiyaç vardır. Kili diğer kürlerden ayıran en önemli özellik içinde kalsiyum, potasyum ve sodyumun fazla miktarda bulunmasıdır. Kilin saçlara en kolay uygulanma yolu maskelerdir. Kil maskeleri sayesinde saçlarınız sadece bakımlı olmakla kalmayacak saç derinizde derinlemesine beslenmiş olacaktır.
Egzama ve kepek gibi cilt problemlerinden şikâyetiniz var ise kil maskesi size oldukça fazla yararlı olacaktır. Evde hazırlayacağınız kil maskesini gece yatmadan önce uygulamanız sonuca çabuk ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Hazırladığınız maske saçınızda en az 15 – 20 dakika kalmalıdır. Etkili bir sonuç almanız için bu şarttır. Maskeyi saçınıza uyguladıktan sonra maskenin kurumasını engellemek için başınıza bir bone geçirmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Maskeyi düzenli olarak kullanan hem erkek hem de bayanlarda kepek sorunu ortadan kalkmaktadır. Kepek problemi yaşayan insanlara tavsiye edilen en etkili maske de kil maskesidir. Kil, saç derisinde yerleşmiş olan toksinleri temizler. Saç tellerinin güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlar. Kil maskesini sadece saç problemleri için değil her türlü sorunlarınızda güvenle kullanabilirsiniz. Kilin saçınıza doğal bir şampuan görevi yapmasını istiyorsanız maskeyi saçlarınız kirli iken uygulayınız.
Kil Maske Tarifleri
Bal ve Kil: Belli miktarlarda kil, bal ve elma sirkesini karıştırın. Saça kolay bir şekilde uygulayabilmeniz için karışımın yoğurt kıvamına gelmesi gerekmektedir. Saçlarınız kuru ise karışımın içine bir yemek kaşığı badem yağı karıştırabilirsiniz. Badem yağının en önemli özelliği saçlara doğal nemlendirme sağlamasıdır. Saçlarınıza maskeyi uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyiniz. Maskeden daha etkin bir sonuç almak için ilk yıkma işlemini elma sirkesi ile yapmalısınız.
Yumurta Sarısı ve Kil: Saç maskelerinin vazgeçilmezleri arasında bulunan malzemelerden bir tanesi de yumurta sarısıdır. Yumurtanın içinde bulunan zengin mineraller onu güzellik bakımlarında vazgeçilmezler arasına sokmaktadır. Toz kil ile 5 yemek kaşığı suyu güzelce karıştırın. Bunun ardından 1 tane yumurtanın sarısını içine katın ve belli bir kıvam tutturana kadar karıştırın. Bu maske sayesinde saçlarınız yağlardan arınacak ve normal görünümüne kavuşacaktır.
Detox Etkisi Veren Kil Maskesi

  • Demlenmiş bitki çayı veya su ( 1 bardak ) ( papatya ve yeşil çay tavsiye edilir )
  • Elma sirkesi ( ½ )
  • Kil ( ¾ bardak )
  • Lavanta yağı veya nane yağı ( 10 damla olabilir )

Hazırlanması: Yukarıdaki malzemeleri güzelce karıştırın ve 15 dakika boyunca saçlarınızda bekletin. Maskeyi hazırlarken kilin metal ile temas etmemesine özen gösteriniz. Karışımı karıştırırken kaşığın cam, tahta ya da plastik olması sizin daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Maskeye eklenecek olan bitki çayı mutlaka demlenmiş ve soğutulmuş olmalıdır. Demlenen bitkinin iyi bir şekilde süzülmesine dikkat ediniz. Karışımı metal olmayan bir kapta karıştırıcı ile daha iyi yapabilirsiniz. Malzemeleri karıştırırken kili yavaş bir şekilde ekleyiniz. Yaptığınız karışımı ıslak olan saçlarınıza uygulayınız. Karışımı bütün saç diplerinize yaymanız için saç diplerinize masaj yapınız. Maske etkisini saç diplerinden uçlara doğru gösterdiği için maskeyi saç diplerinize yoğun bir şekilde uygulayın.
Maskenin saçınızda kurumasına izin vermeyin. Bekleme süreniz 5 – 20 dakika arasında olsa yeter. Bu süre sonunda saçlarınızı sıcak su ile yıkayıp, maskeyi saçlarınızdan arındırın. Sıcak suyun dışında saçınızı demlediğiniz bitki suyu ile de yıkayabilirsiniz. Bitki çayınıza 1 yemek kaşığı elma sirkesi de ekleyebilirsiniz. Kil maskelerini cildinize haftalık olarak uygulamanız cildinize yeterli gelecektir. Ucuz ve sık bir şekilde bulabileceğiniz kil malzemesi güzelliğinize güzellik katacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.