Özgür Bilgi Kanalı

Kiropraktik Nedir ve Nasıl Uygulanır?
Sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla omurga, kemik ve kaslara müdahale eden yönteme kiropraktik denilmektedir. Bu tedavi sisteminin dayandığı temel ilke iskelet sisteminin doğru bir şekilde hizalanması ve sinir sisteminin düzgün çalışması sonucu vücudun kendini iyileştirebilme yeteneğinin olduğuna inanılmaktadır. Vücutta böyle bir durum sağlanabilmesi için de eller veya ilaçlar kullanılır. Bu teknik hastanın omurgasında yer alan eklem ve kemiklerin fonksiyonlarını yeniden dengeye getirmek için burma, itme ve çekme gibi hareketleri kapsamaktadır.
Bu tedavi yöntemi günümüzde en çok tercih edilen alternatif terapilerin başında gelmektedir. Hastalar bu tedavi yöntemini daha çok bel ağrılarını geçirmek için istemektedirler. Bunun yanında kulak hastalıklarında, kolik bebekler ve migren olmak üzere birçok hastalıkların ya da sorunların giderilmesinde başvurulan bir yöntemdir. Boyun, sırt, kol ya da bacaklarda oluşan ağrı ve incinmelerde de bu yönteme sıklıkla başvurulmaktadır.
Kiropraktik Yönteminin Yararları
Bu yöntemde cerrahi ve ilaç tedavisinde meydana gelen riskler yoktur. Bu yöntemi uygulayan kişilerin yaklaşımlarında holistik düşünce bulunur. Burada amaç var olan hastalığı rahatlatmak değildir. Aynı zamanda hastalığın neden kaynaklandığının analiz edilerek bu sorunun bir daha kaynaklanmasının önlenmesi için hayatta yapılması gereken değişikliklerin tavsiye edilmesi hedeflenmektedir. Bu yöntemi uygulayan kişiler hastaya müdahale etmeden önce mutlaka risk ve yarar analizinin yapılmasından yanadır. Olumsuz sonuçların ortaya çıkma riski oldukça düşüktür. Bazı sinir sistemine ait problemler ortadan kaldırılsa bile iyileşmenin sürdürülmesi için birtakım tedavi seanslarının yapılması gerekmektedir. Akut bel ağrısının tedavisinde spinal manipülasyonun oldukça etkili olduğu kabul edilmektedir. Bunun yanında boyunda ki ağrılar ve kas – iskelet sisteminde oluşan ağrılarda azaltılabilmektedir. Bel ağrısını geçirmede birden fazla yöntem bulunabilir ama kiropraktik yöntemi bel ağrısının iyileşme süresinde kısaltıcı bir süreç olmasını sağlamaktadır. Bu tedavi tekniğinin bazı baş ağrılarının geçirilmesinde de başarılı bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir.
Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Bu tedavi tekniği bütün hastalıklara uygulanan bir yöntem değildir. Birçok hastalıkta ilaç ya da cerrahi tedavi gerekebilir. Bu tedavi şekli birçok hastalığın tedavisinde uygulansa da kırıklar için uygun bir yöntem değildir. Hasta kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsa veya kemik erimesi gibi bir hastalığı bulunuyorsa bunu önceden tedaviyi uygulayacak olan kişiye söylemek zorundadır. Down sendromu hastalığı, bazı genetik bozukluklar, kanser türlerinin bazıları ve hastalıkların bazıları bu tedavi şekline uygun olmayabilir. Çok nadir durumlarda spinal manipülasyon yapılırken kırık ya da çıkık meydana gelebilir. Tedavi yönteminde çok az risk olmasına rağmen spinal manipülasyon uygulaması sonucu kişide felç olma ihtimali vardır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.