Özgür Bilgi Kanalı

Kadınları güzel gösteren ve kadınların da özenle baktıkları kirpikleri neden dökülür?
Kirpik sadece kadınları güzel göstermez aynı zaman da gözü toz parçacıklarından, güneş ışığından ve de yabancı cisimlerden korur. Yani kirpik dökülmesi estetik görünümü bozmaz sadece, gözü de olası tehditlerden koruyamaz hale gelir. Göz için sağlıksal sorunlara da neden olur. Kirpik dökülmesine tıpta Madarosis adı verilmektedir.
Normal olarak bir kirpik tüyünün yaşam döngüsü 2-3 aydır. Bu süre zarfında dökülmekte olan kirpikler yerine kirpik köklerinden yenileri çıkmaktadır.
Kirpikler fiziksel nedenler dolayısıyla da dökülebilmektedir. Özellikle sert bir şekilde gözleri silmek, sert ve kalitesiz fırçalarla göz ve kirpik makyajı yapmak, ağır makyaj yapmak ve gereğinden fazla göz maskarası kullanmak, kalitesiz makyaj ürünleri tercih etmek gibi nedenler de kirpik dökülmesine neden olabilmektedir.
Özellikle kemoterapi gören hastalarda geçici olarak kirpiklerde azalma ve dökülmeler olur.
Alopesi Areata ve Tiroid

Alopesi Areata, bir bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Kirpikler vücut tarafından yabancı madde olarak algılanmakta ve bir tür alerji gelişmektedir. Bu alerji neticesinde vücudumuzu koruyan hücreler, kirpiklerde bulunan kıl köklerine baskı yaparak kirpiklerin çıkmasına engel olmaktadır. Diğer yandan tiroid rahatsızlığı görülen kişilerde de kirpik dökülmesi görülmektedir.

Trikotilomani: Kirpikleri ve saçları yolma hastalığı
Bu tür hastalar da özellikle de stres ortamında hastalık baş göstermekte ve kirpikleri yolma güdüsü oluşmaktadır.
Trikotillomani hastalarında kompulsif davranış bozuklukları nedeniyle kirpikleri yolma güdüsü ortaya çıkar. Aynı zaman da saçları da yolma güdüsü oluşmaktadır. Bu rahatsızlık saç kaybına da yol açar.

Doğal yollardan da kirpikler dökülebilir. Yaşlanma sürecin de hem saç hem de kirpik kaybı gözlenmektedir.
Vücudun bağışıklık sistemini koruyan yiyecek ve içecekler saç ve kirpik dökülmesini önleyecektir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlarda saç ve kirpik dökülmesine yol açabilir..


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.