LAZER EPİLASYON VE İĞNELİ EPİLASYON


LAZER EPİLASYON VE İĞNELİ EPİLASYON
İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yöntemlerinden Biri Olan Lazer Epilasyonu nedir?
Gelişen teknolojiyle beraber ağda bantları, sir ağda, değişik krem ve losyonlar gibi uygulamaların yerini yeni teknik ve yöntemler almıştır. Lazer bu tekniklerden bir tanesidir. Lazer epilasyon için seçilen lazer ışınının belli dalga boyu ısı ve ışık kaynağı ile tüylerden kurtulabiliriz. Lazer ışığı sadece kıl kökünü dikkate alarak ısıya dönüşür ve cilde zarar vermeden kılı ve kökünü yok eder.
Lazer yöntemi 40 yıldan fazla tıbbın tüm bölümlerinde kolaylıkla kullanılıyor ama tanınmışlığını epilasyonda sağlamıştır. Beyin cerrahisi, göz, diş, kulak burun boğaz gibi bölümlerde de kullanılıp yaygınlaşmaya başlamıştır.
Lazer epilasyonu; lazer ışınının belli dalga boyu ısı ve ışık kaynağı ile istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlayan, cilde zarar vermeyecek şekilde kıl köküne yoğunlaşarak deriye ve çevresindeki dokulara zarar vermeden kılın kökünü yok ederek kılın çıkmasını azaltan bir yöntemdir. Lazer epilasyon için seçilen dalga boyu belli lazer ışınının melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahip olması ve radyoaktif olmaması nedeniyle hiç bir yan etkisi yoktur. Ve sağlık açısından da en iyi yöntemlerden biri lazerdir.
Lazer Epilasyon Açıklama;
Lazer epilasyon için seçilen dalga boyu belli lazer ışınının melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahip olmasıdır. Soğutma yöntemi ile lazer ışını uygulanan cilde zarar vermeyerek sadece ısıya dönüşerek kıl kökünü yok eder.
Kimler Lazer Epilasyonu Yaptırabilir?
Koyu renk tüylere sahip ve en az 12 yaşındaki herkese yapılabilir. Ancak epilasyona başlamadan önce kıllanmanın herhangi bir hastalığa bağlı olup olmadığına yönelik araştırmalar ve tedavisi yapıldıktan sonra lazer epilasyon yapılmalıdır.
Lazer epilasyon nerelere uygulanabilir?
Özel gözlüklerle gözleri korumak koşulu ile kulak deliği ve göz çukuru haricinde vücudun her yerindeki tüylere yapılabilir.
Lazer epilasyonda kıl rengi ve ten rengi önemli midir?
Lazer epilasyonunda elde edilmek istenen yer kıla rengini veren melanin pigmentidir. Melanin fazla olduğu koyu renk ve kalın kıllarda bundan dolayı amaca ulaşma oranı daha yüksektir. Amaca ulaşmayı sağlayan bir diğer faktörde ten rengimizdir. Koyu tenli kişilerde cilt rengini sağlayan melanin pigmentinin ciltte fazla olması nedeniyle lazer ışınları vücuda dağıldığı için etkisi azalmakta ve yan etkisi çoğalmaktadır. Kısacası ten rengi açık ve kıl rengi ne kadar koyu olursa epilasyon o kadar başarılı sonuçlanır.
 
 
Lazer Epilasyon Öncesi Bilinmesi Gerekenler;

 • Sağlık Bakanlığının izni ve denetiminde olan zağlık merkezlerinde doktor denetiminde  yaptırılmalıdır. Sağlık bakanlığı denetiminde olmayan  merkezlerde yaptırılması durumunda istenmeyen sağlık sorunları olabilir.
 • Lazer epilasyon öncesinde güneş banyosu yapmayın veya bronzlaşmak için solaryuma girmeyin.
 • Lazer epilasyonu uygulanacak bölgelerde bulunan kıllara son 20 için de kökten alma işlemi yapılmamalıdır.
 • Lazer epilasyonu uygulanacak bölgedeki kıllarınızı boyamayın.
 • Lazer epilasyon uygulanacak bölgede peeling ürünleri kullanıyorsanız en az 15 gün önceden bu ürünü kullanmayı bırakmalısınız.
 • Lazer Epilasyon uygulanacak bölgede makyaj malzemesi ve kalıntısı bulunmamalıdır.
 • Akne tedavisi ile ilgili ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka lazer epilasyonu yapacak uzmana bilgi vermelisiniz.
 • Lazer epilasyon yapılacak bölgenin kılsız ve temiz olması gerektiği için seansa geleceğiniz zaman jilet ile kısaltınız.

Lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

 • Lazer epilasyon uygulamasından sonra ki 1 hafta solaryuma girmeyin yada güneşlenmeyin. Yüz bölgesi lazer epilasyonu sonrası yüz gölgesin de yüksek koruyuculuğa sahip güney kremi kullanmalısınız.
 • Lazer epilasyon sonrasında 1 hafta süreyle vücuda kese peeling gibi vücudu tahrip eden uygulamalarda bulunmayın. Sadece ılık su ile duş alabilirsiniz.
 • Lazer epilasyon sonrası uygulama bölgelerinde cildin hassasiyetine bağlı olarak kızarıklar oluşmaktadır. Bu kızarıklıklar 1 saat ile bir kaç gün süre ile vücut da kalmaktadır.
 • Bazı kişilerin vücudunda hafif kabarıklıklar ve sivilceler nadir de olsa görünmektedir. Bunlar herhangi bir tedaviye gerek duymadan kendiliğinden geçmektedir.
 • Lazer epilasyonda 3. seans sonunda belirgin olarak kıl yoğunluğunun azaldığını görebilirisiniz. (Her seans da %15-20 aralığın da azalma olmaktadır.
 • Seans sayısı yüz haricindeki bölgeler için ortalama altıdır. Yüz bölgesi için ise 6-12 seans olarak değişmektedir. Bu sayılar kişinin hormonal durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Lazer epilasyon kimlerde uygulanmaz?

 • Kılları beyaz renkte olanla kişilere uygulanmaz.
 • Hiper pigmantasyonu olanlar ya da hiper pigmantasyona eğilimi olan vücuda sahip ola kişilere yapılmaz.
 • Solaryuma girenlere ve güneşte bronzlaşmış kişilere ten rengi kendi rengine gelene kadar uygulanmaz.
 • Çok koyu renk tenine sahip kişilere uygulanmaz.
 • Başka nedenlerden ötürü kısa süre önce lazer tedavisi geçirmiş kişilere uygulanmaz
 • Çeşitli nedenlerle Tetrasiklin ,Retinoik asit,Roaccutane v.b.ilaç kullananlara, Herpes Zoster Enfeksiyonu geçiren kişilere uygulanmaz.

Cilt soyma ürünleri kullananlar bıraktıktan en az 15 gün sonra uygulama yaptıra