Özgür Bilgi Kanalı

Lösemi hastalığı halk arasında kan kanseri olarak bilinir. Ne yazık ki günümüzde çocuklarda daha sık görülen bu hastalık tek bir kanser hücresinin önce kemik iliğini sonra da tüm organları istila etmesi durumudur.

Lösemi hastalığının genel belirtileri yüksek ateş ,gece terlemeleri ,kolay morarma -yaralanma-kanama, halsizlik ve güçsüzlük ,burun kanaması ve aşırı kilo kaybı olarak görülebilir. Ama bazı lösemi türleri hiç belirti göstermeyebilir. Bu nedenle çocuğunuzu düzenli olarak hastaneye götürüp kan testi yapınız. Bu hem erken teşhis hem de tedavi süreci için önemli bir adımdır.

Lösemi hastalığının teşhisi için önce bir hastanenin hematoloji bölümüne baş vurmalısınız. Bundan sonrası ilgili hekimin tıbbi testlerini uygulamasıyla devam eder. Önce fiziksel bir tedavi yapılarak lenflerde şişmeler olup olmadığı kontrol edilir. Sonra ki uygulama kan testidir ki kesin sonuç bu testten sonra alınır.

Lösemi hastalığı erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Lösemi hastalığının tedavisinde genellikle bir takım ilaçlar ve kemoterapi uygulaması kullanılmaktadır. Tedavi süreci uzun ve zorlu bir süreçtir. Bazen mutlu sonla sonuçlansa da bazen de kayıplara neden olabilir. Lösemi tekrar eden bir hastalıktır. Hastalığı bir kere atlattıktan sonra tekrar yakalanmama gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle çocuğunuz hastalığı atlattıktan sonra da hastaneye gidip testlerini düzenli bir şekilde yaptırmalısınız. Aksi taktirde çocuğunuz da tekrar edebilen bu hastalık onun ölümüne neden olabilir. Bu nedenle düzenli olarak hastaneye gidip test yapmanızı öneririz.

Lösemi hastalığına neden olan etkenleri radyasyon, sigara, zirai ilaçlar, saç boyaları ve virüsler olarak sayabiliriz. Çocuklarımızı bu etkenlerden kesinlikle uzak tutmalıyız. Çocuklarımızı kaybetmek istemiyorsak onlara değer verelim ve bu hastalığa kurban etmeyelim ..


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.