Özgür Bilgi Kanalı

Majör Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Kişinin sürekli olarak umutsuzluk ve çaresizlik içinde olması majör depresyona işaret ediyor olabilir. Böyle durumda olan bir kimse çalışma, uyumak ve beslenme gibi durumlarda zorlanabilir. Arkadaşları ile vakit geçirmek istemez. Bir zamanlar zevk alarak yaptığı aktiviteleri yapmak istemez. Bazı insanlarda majör depresyon bir kere görülürken bazıları bu durumla birkaç defadan fazla karşılaşmıştır. Anne ve babası majör depresyon yaşayan bir kimsenin yaşamının bir döneminde bu durumu yaşama olasılığı oldukça yüksektir. Yalnız ailesinde majör depresyon yaşamamış kişilerde bu depresyonu yaşayabilirler. Majör depresyonda kişi hiçbir şeyden zevk almaz. Devamlı uyku durumları vardır ve iştah çok azdır. Kişinin dikkatini toplaması ciddi bir problem olmuştur. Böyle bir depresyon durumunda depresif ruh hali ve kişinin ilgi kaybı günün çok büyük bir bölümünde görülür ve 2 hafta boyunca devam eder. Bu tür bir ruhsal durumun oluşması için illa bir sebebin olması gerekmiyor.

Belirtiler

Majör depresyonu verdiği belirtiler ile tespit edebilirsiniz. Bu belirtiler arasında şunları sayabiliriz. Kişi kendisini hemen hemen her gün bitkin hisseder veya enerjisi yoktur. Kendisini değersiz veya suçlu hisseder. Dikkatini toparlayamaz ve kararsızlık durumu hâkimdir. Uyuyamama veya aşırı uyku durumu ortaya çıkar. Daha önceden yapılan bütün aktivitelere karşı ilgi biter. Bunları yapmaktan zevk almaz. Dinlenememe veya yavaş hareket etme, yavaş düşünme ortaya çıkar. Ölüm ve intihar etme düşüncesi devamlı kafasını meşgul eder. Ciddi miktarda kilo almak ya da kilo vermek görülebilecek belirtilerin başında gelmektedir.
Bazı insanlar hiçbir zaman mutlu olmazlar. Onlar duygusal yapılarını su üstünde tutmak için devamlı olarak mücadele verirler. Bu hisleri bütün hayatları boyunca devam eder. Bu tür bir depresyon kronik depresyon olarak adlandırılır. Kronik depresyondaki belirtiler majör depresyondakilerden daha az yoğundur. Kronik depresyon olan insanlar hayatın böyle olduğunu düşündükleri için çözülebilir bir şey olduğunu düşünmezler. Eğer kişi en az iki yıldır tutku, neşe, ilgi ve cinsel istek duymuyorsa bu durumda kronik depresyondan bahsedilebilir. Kadınların majör depresyona yakalanma oranları erkeklerden 2 kat daha fazladır. Ergenlik döneminde, hamilelikte, menopoz, regl dönemlerinde ve düşük gibi durumlar majör depresyonu tetikleyebilir. Bu depresyonu arttıran bir diğer etken ise evde ya da işte yaşanan stres, aile hayatı ve yaşlı ebeveynlere bakma durumları olabilir. Kişinin tek başına çocuk yetiştirmesi de bu riski arttırmaktadır.

Tanısı ve Tedavisi

Doktor sizin ve ailenizin psikiyatrik geçmişinizi öğrenmeye çalışacaktır. Sizden bir depresyon tarama testide isteyebilir. Depresyon belirtilerine benzeyen bazı medikal problemleri teşhis etmek için kan testi istenebilir. Majör depresyon ciddi bir hastalık olmasına rağmen tedavisi vardır. Belirtilerin kontrol altına alınması için hastaya antidepresan ilaçlar verilir. Doktor, farklı ilaçlar deneyerek hangisinin iyi bir sonuç vereceğini öğrenecektir. Majör depresyon tedavisinde ilaçlar etkili olmadığı zaman ECT, şok terapisidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.