Çeşitli salataların ve yemeklerin yapımında sıkça kullandığımız maydanozun birçok faydası olduğunu hepiniz bilirsiniz. Maydanoz çayının faydalı ise saymakla bitmiyor.

K, C, A vitaminleri açısından çok zengin olan maydanoz, maydanoz çayı yapılarak günlük tüketildiğinde vücudunuza inanılmaz fayda sağlıyor. İdrar söktürmek, karaciğeri temizlemek, şişliği gidermek ve kolik ağrılara iyi gelmek dışında bir sürü yararı olan maydanoz suyunu her gün düzenli olarak tüketmek çok önemli.

Çeşitli kanser türlerine karşı şifa kaynağı olduğu saptanan maydanoz çayı  aynı zamanda böbrek ve safra taşı tedavisinde de kullanılıyor.

Demir ve vitamin eksikliği çeken vücutlarda takviye amaçlı tüketiliyor.

Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan maydanoz  çayı bol miktarda C vitamini içeriyor.

Romatizma ağrılarını hafifletmesinin yanı sıra adet sancılarına da birebir olan maydanoz suyu bu sebepten hanımların çok tercih ettiği bitki çayları arasında.

Folik asit içerdiği için kalp ve damar sağlığına da çok iyi geliyor.

Sindirime yardımcı olup idrar söktürücü özelliği olan maydanoz çayı tam bir mide dostu.

Hazırlanması da çok pratik olan maydanoz çayını kuru maydanoz yaprakları ile de hazırlayabilirsiniz fakat tazesi daha lezzetli oluyor. Bir bardak maydanoz çayı için 2 çay kaşığı ince kıyılmış maydanoz yeterli oluyor. Tıpkı çay demler gibi uygulanan maydanoz çayı için bir bardak suyu cezvede kaynatıp altını kapattıktan sonra içine maydanoz yapraklarını atıp üzerini bir çay tabağı ile kapatın. 5 dakika dinlenmesi yeterli olacaktır. Acı bir tat verdiğini düşünüyorsanız 2 – 3 dakika da demleyebilirsiniz. Ya da suyunu içerken biraz limon sıkarsanız tadını değiştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here