Meme Kanseri


Meme Kanseri Nedir?
Meme kanseri, süt bezleri veya sütü meme başına taşıyan kanalları döşeyen hücrelerde gelişiyor. Çeşitli etkenlerle çoğalan ve dağılan kanser genelde 1-2 cm iken kadın tarafından el yordamı ile bulunuyor. Tümör şeklinde gerçekleşiyor. Bu nedenden dolayı kadınların özellikle banyo yaparken göğüslerini sürekli kontrol etmesi gerekiyor.
Meme kanseri genetik sebeplerden dolayı meydana gelmekle birlikte yoğun stres altında ki kadınlarda daha çok görülür.

Kontrolü Nasıl Yapılır?
Kadınlar özellikle banyo yaparken rutin kontrollerini yapmalıdırlar. Ya da kıyafet değiştirirken. 1-2 Cm çapında beze şeklinde bir şeye rastlarlarsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdırlar. Peki kontrolü nasıl yaparsınız?
El yordamı ile, sağ göğsünüzü kontrol edecek iseniz sağ kolunuzu kaldırıp sol elinizle çok sıkmadan baş parmağınız ve işaret parmağınızın arasına alacak şekilde göğsünüzü kısım kısım kontrol edebilirsiniz. Aynı işlemi sol göğsünüz içinde yapabilirsiniz. Aynı şekilde sol kolunuzu kaldırıp sağ elinizle göğsünüzü kontrol edebilirsiniz.

Belirtileri Nelerdir?
Memede veya koltuk altında ele gelen kitle (sertlik, şişlik)
Meme başından akıntı (tek kanaldan kanlı veya şeffaf renkli)
Meme başında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu
Meme başı derisinde değişiklikler (soyulma, kabuklanma)
Meme cildinde yara veya kızarıklık
Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekilmeler olması (portakal kabuğu görünümü)
Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık vs.)

Bir kadının bir memesinde daha önce kanser gelişmiş olması, ileride diğer memesinde de kanser gelişmesi riskini yaklaşık 2 kat artırıyor. Bu nedenle bir kere meme kanserine yakalanan kadınların çok dikkatli olması gerekiyor.
Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Erken tanılarda memenin alınması riski olmayabilir. Ancak geç kalınmış durumlarda meme alınır. Bu da kadınlarda psikolojik sorunlara neden olur. Bu yüzden tedavinin yanında bir de psikolojik tedavi tavsiye edilir…