Özgür Bilgi Kanalı

Mide Ağrısının Belirtileri ve Tedavisi
Herkesin alışık olduğu midede oluşan ağrılar mutlaka insanların hayatlarında kişileri rahatsız etmiş olabilir. Mide ağrıları bazen çok şiddetli ve kısa süren kramplar şeklinde veya hafif ve hiç dinmeyen sabit bir ağrı şeklinde kendini belli edebilmektedir. Mide ağrılarının en bilinen karakteristik özelliklerinden bir tanesi de batma gibi bir ağrı ile birlikte kişide bir ağırlık hissinin olmasıdır. Yemeklerden sonra birçok kişide mide ağrısı görülebilir. Hatta bu rahatsızlığın nedeni fizyolojik olduğu gibi psikolojik kaynaklı sorunlarda olabilmektedir. Burada kişinin dikkat etmesi gereken en önemli nokta oluşan mide ağrılarının bir hastalık sonucu mu yoksa basit bir hazımsızlık sonucu mu oluştuğunun bilinmesidir. Kişi bu bilgi sayesinde erken teşhis ile hastalığını tedavi ettirebilir. Erken yapılacak bir teşhis olası bir hastalığın önüne geçilmesinde çok önemli bir adımdır. Karnın sol üst tarafında bulunan mide vücudun sindiriminden sorumlu olan çok önemli bir organdır. Mide ağrılarında ağrının kaynağına inilmesi doğru tedaviyi mümkün kılmaktadır.
Mide Ağrısının Sebepleri
Kişinin fazla yemek yemesi ya da hızlı bir şekilde yemeğini yemesi sindirim sistemini zora sokacağı için mide ağrısı ortaya çıkması olasıdır. Yemek yerken porsiyonları ufak olarak yemek, yemekten sonra rahatlayabilmek için yürüyüş yapmak ve yemeyi yavaş yemek midemizde oluşan bu tür ağrıları en aza indirecektir. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda mide ağrısına neden olabilir. Vücudumuza giren virüsler mide gribine neden olabilir. Yemeklerden sonra mide ağrısı kendisini ağrı, bulantı ve kusma olarak gösterir. Beslenme düzeninde sıvı tüketimi az olan ve lifli yiyeceklerden fazla yemeyen kişilerde oluşan kabızlık mide ve karın ağrılarına neden olabilmektedir. İç organların herhangi bir tanesinde oluşan tahriş ve iltihap mide ağrısına neden olabilmektedir. Apandisit, ülser, iltihaplı bağırsak sendromu gibi hastalıklar kişide mide ve karın ağrısı olarak ortaya çıkabilir.
Sindirim sistemi yediğimiz bir takım yiyeceklere karşı hassas olabilir. Vücut bazı yiyecekleri sindirmede güçlük çektiği zaman bu durumda ortaya gıda intoleransı ortaya çıkabilir. Örnek vermek gerekirse laktoza karşı alerjisi olan kişiler süt ve süt ürünlerini yediği zaman kişide gıda intoleransı ortaya çıkar. Bazı hastalıklar veya organlardaki bozukluklar organların görevlerini tam olarak yerine getirememelerine neden olabilir. Bu durumda kişide ağrıya neden olabilir. Aşırı stres yaşayan insanlarda mide veya diğer ağrıların görülme olasılığı oldukça sık olmaktadır. Stres hormonlarından dolayı mide ve bağırsaklarda spazmlar meydana gelir. Fazla kilolu olmakta hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Safra kesesinde oluşan taşlar karnın sağ kısmında ciddi şekilde ağrılara neden olur. Aşırı kilolar mide üzerinde baskı yaratır.
Mide Ağrısı Tedavisi
Mide ağrısına neden olan durumu ortadan kaldırmak ve nedene göre ilaç tedavisi uygulayarak midenin hasar görmüş yerlerini onarmak ilk yapılacak tutumdur. Doktorun ilaç ile tedavisi genellikle olumlu sonuçlar vermektedir. Yalnız burada önemli bir noktayı gözden kaçırmamak gerekir. Erken yapılacak bir teşhis hastalığın veya hastalıkların tedavisinde oldukça büyük rol oynayacağıdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.