Mide Gribi ( Viral Gastroenterit ) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?


Mide Gribi ( Viral Gastroenterit ) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
Mide gribi bir bağırsak enfeksiyonudur ve sulu ishal, karın kısmında kramplar, mide bulantısı ve kusma ve bazı durumlarda da ateşle meydana gelen bir enfeksiyondur. Enfeksiyon, hasta kişi ile temas etmek ya da virüse bulamış olan suyu içmek ve yemeği yemek şeklinde bulaşabilir. Mide gribi dışında herhangi bir hastalıktan şikâyetçi değilseniz hastalık kendiliğinde geçer. Yalnız bebeklerde, yaşlı insanlarda ve bağışıklık sistemi zarara uğramış olan insanlarda bu hastalık öldürücü olabilmektedir. Mide gribi için önerilebilecek etkili bir tedavi şekli bulunmuyor. Bundan dolayı hastalık gelişmeden önce önlem almak oldukça önem taşımaktadır. Temiz olmayan besinleri yememeli ve elleri çok sık aralıklar ile yıkamak hastalığa yakalanmamak için yapılacak en doğru davranıştır.
Viral Gastroenterit Belirtileri
Hastalığa mide gribi adı verilse de gripten farklı bir enfeksiyondur. Çünkü bu iltihap bağırsakları etkilemektedir. Buna göre verdiği belirtileri de şöyle sıralayabiliriz. Kişide sulu ve kansız bir ishalin görünmesi, karın bölgesinde krampların ve ağrının olması, ara sıra ortaya çıkan kas ve baş ağrıları ve düşük ateştir. Belirtiler kendisini 1 veya 2 gün gösterir ama 10 güne kadar uzadığı da görülür. Kişi vücuda aldığı sıvıyı 24 saat kontrol altında tutamıyorsa, kişi, 2 günden fazla kusuyorsa, kustuğu zaman kan gelirse, vücudun fazla miktarda su kaybetmesi, dışkıda kan görülmesi ve ateşin yüksek olması durumunda kişi zaman kaybetmeden hemen doktora başvurmalıdır.
Eğer çocuğunuzda yüksek derecede ateş, halsizlik, aşırı bir ağrı var ise kanlı ishal yapması ve vücudu fazla miktarda su kaybetmiş ise hemen doktora müracaat etmelisiniz. Hastalığa yakalanan eğer küçük bebeğiniz ise o zaman belirtiler arasında; bebeğin kusmasının birkaç saatten fazla sürmesi, altını 6 saat boyunca ıslatmaması, ishal ve dışkısında kan görülüyorsa, bıngıldağında bir çökme bulunuyorsa, ağzında kuruluk varsa, ağlarken gözyaşı dökmüyorsa ve normal halinden farklı bir uyuşukluğu bulunuyorsa bebeğinizi doktora götürmeniz gerekiyor.
Viral Gastroenterit Sebepleri
Temiz olmayan besinler yediğiniz zaman, su içtiğinizde ya da hasta birinin herhangi bir eşyasını kullandığınız zaman mide gribi olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Virüs genellikle ağız ya da dışkı yoluyla bulaşabilmekte. Örneğin; birisi tuvaletten sonra virüslü elleri ile sizin yiyeceğinize dokunduğu zaman virüsün bulaşma oranı oldukça yüksektir. Dünya çapında görülen ve çocuklarda ve bebeklerde görülen ishalin baş nedeni olan rota virüsü hastalığın sebeplerinden olabilir. Çocukların virüsü kapma olayları kirli olan nesneleri ağızlarına götürmeleri ile olmaktadır. Rota virüsü kapmış olan yetişkin insanlar herhangi bir belirti göstermezler ama virüsü diğer insanlara bulaştırabilirler. Hastalığa neden olan bir diğer virüs türü ise norovirüstür. Bu enfeksiyon hem ailede hem de çevrede hızlı bir şekilde yayılma gösterir. Virüs, özellikle kapalı mekânlarda daha fazla yayılma gösterir. Virüs, kişiye bulaştıktan 18 ila 78 saat içinde kişide belirtilerini göstermeye başlar.
Mide ve bağırsak iltihapları dünya genelinde görülebilir ve her yaştan insanı hasta edebilmektedir. En çok risk altında olan grup kreşe giden küçük çocuklar ile bakım evlerinde kalan yaşlılardır. Çocukların bağışıklık sisteminin olgunlaşması 6 yaşlarında olmaktadır. Yaş ilerledikçe de bağışıklık sistemi zayıflar.
Viral Gastroenterit Tanısı
Doktor, fiziksel muayeneden ve benzer olaylara göre teşhis koyabilir. Rotavirüs ile norovirüsün varlığını kanıtlamak için dışkı testleri yapılır ama mide gribine sebep olan virüs için herhangi yapılacak bir test yoktur. Kendinizin alacağı bazı tedbirler ile iyileşebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; midenizi dinlendirin. Birkaç saat yemek yemeği bırakın. Aşamalı olarak yemek yemeyi deneyin. Kendinizi iyi hissedene kadar süt ve süt ürünleri, kafein, alkol ve yağlı yiyeceklerden uzak durunuz. Kendinize ve vücudunuza dinlemek için zaman ayırın.