Özgür Bilgi Kanalı

Mide Kanseri Nedenleri
Mide kanseri, en çok rastlanan kanser türlerinden 2. sırada yer almaktadır.
Mide kanserinin kesin nedeni net olarak bilinmemekle beraber, mide kanserinin oluşumuna sebep olduğu ileri sürülen faktörler; kalıtımsal yatkınlık, beslenme şekli ve alışkanlığı, Helicobacter pylori olarak adlandırılan bakteri ve çevresel etkenlerdir. Birinci dereceden yakınlarında mide kanseri öyküsü bulunan kişilerin, bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Çoğu kanserde olduğu gibi sigara ve alkol tüketimi de öne sürülen etkenler arasındadır. A grubu kan taşıyanlarda, erkeklerde ve 50 yaş üzeri bireylerde görülme oranı daha yüksektir.
Mide Kanseri Belirtileri
Mide kanserinin görülen en önemli belirtileri iştahsızlık, kilo kaybı, mide çevresinde hissedilen ağrı, bulantı ve kusma ve kansızlık olarak sayılabilir. Birey yutkunmada güçlük çekebilir. Ileri aşamalarda mide delinmesi ve kanaması oluşabilir.
Tedavisi
Hastalığın erken teşhisi, tedavinin olumlu sonuç vermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Hastalığın tedavisinde kesin çözüm ameliyat olmakla beraber, ilaç ve ışın tedavileri kısmen başarı elde edilebilmektedir.
Mide kanserinden korunmak amacı ile dengeli beslenmek, taze gıdalar tüketip eski gıdaları tüketmemek ve aşırı tuz kullanmamak bireyin yararına olacaktır. Fazla kilo ve zayıflıktan korunmak yapmak son derece önemlidir.
Ailesinde mide kanseri öyküsü olan bireyler, 50 yaşın üzerindekiler, ülser şikayeti bulunanlar yani risk grubunu oluşturan bireyler daha dikkatli davranmak zorundadırlar.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.