Mide Spazmın Belirtileri ve Tedavisi


Mide spazmı sırasında mide şiddetli bir şekilde kasılır. Kasılmalar kramplar şeklindedir. Mide kaslarının kasılmasına neden olan herhangi bir sebepten dolayı meydana gelebilir. Mide spazmı aşırı korku, heyecan, stres gibi durumlardan sonra ve ağır yemek yedikten sonra da ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan başka mide ile ilgili rahatsızlıklarda mide spazmına neden olabilir. Örnekler arasında mide ülseri, gastrit, mide kanseri ve mide çıkışında tıkanmaya sebep olan bazı durumları verebiliriz. Mide spazmı soğuk ve çiğ olarak yenen yiyeceklerden, kafeinli içecek tüketmek, mideyi tıka basa doldurmak, ağır travmalar, psikolojik rahatsızlıklar, uzun süre devam eden kabızlık ve ishal durumları, besin ve ağır metal zehirlenmeleri, süt alerjisi, sindirim sistemi bozuklukları gibi durumlar sonucu da oluşabilmektedir.

Mide Spazmının Belirtileri

Mide spazmı olan bir kişide ağrı genel olarak göbek ve kaburgalar arasında olur ve ağrı bazen göğüs kafesine ve sırta doğru vurabilir. Ağrı geldiği zaman kişi soğuk bir şekilde terler, rengi solar ve şiddetli bir ağrı olduğu için kişi zorlanır. Bu ağrının süresi genel olarak birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişiklik gösterir. Bazen spazm geçtikten sonra tekrar geri gelebilir.

Mide Spazmı Teşhisi ve Tedavisi

Mide spazmını diğer mide hastalıklarından ayırt etmek teşhis açısından oldukça önemlidir. Mide spazmı aniden gelen ve fazla uzun sürmeyen ağrılara neden olur. Sık karşılaşılan bir durumdur. Yalnız mide rahatsızlıklarından kaynaklanan mide spazmı ise uzun süre devam eder. Örnek vermek gerekirse mide ve on iki parmak bağırsağı ülserlerinde ya da ağır gastrit geçiren kişilerde asit fazlalılığından dolayı midede ağrılar oluşur. Bu ağrılar kendilerini yemekten 1 saat önce ve yemekten sonrada 1 – 2 saat sonra gösterirler. Mide yolunda tıkanmaya neden olan ülser veya kanser oluşumu sonucu da midede spazm meydana gelir. Doktor hastayı muayene ettikten sonra bazı gerekli olan tetkikler isteyecektir. Bu tetkikler içinde kan testleri, idrar ve endoskopik testler yer alır. Endoskopi testi ile kişinin yemek borusu, on iki parmak bağırsağı ve midesi içinde mide spazmına sebep olacak bir hastalığın olup olmadığına bakılır. Mide spazmı tedavisinde en önemli nokta kişinin spazmı ortaya çıkaracak etkenlerden uzak durmasıdır. Kişi mide spazmını neyin tetiklediğine dikkat ederek bu tür şeyleri yapmaktan kaçınmalıdır.