Özgür Bilgi Kanalı

Mide Üşütmesinin Sebebi ve Tedavisi
Halk arasında mide üşütmesi olarak bilinen ama tıp adıyla gastroenterit olan hastalığa genellikle virüsler neden olmaktadır. Bunun dışında bakteri ve parazitlerde bu rahatsızlığın oluşmasında etken rol oynayabilirler. Devamlı soğuk bir şeyle alanlar veya karın bölgesini uzun bir süre soğuya maruz bırakan insanlar hastalığı midenin üşümesine bağlarlar. Oysa mide üşütmesi sırasında vücut zayıf ve güçsüz düşer. Bunun yanında virüs, bakteri ve parazitler çoğalır ve hastalık oluşur. Mide üşütmesi daha çok bağırsakları etkileyen bir durumdur.
Belirtileri
Midede üşütme yaşanması kişide halsizliğe neden olur ve kişiyi günlerce yatağa mahkûm edebilir. Bunun yanında yaygın olarak görülen diğer belirtiler arasında; iştahsızlık durumları, bulantı ve kusma, halsizlik, ishal, karın bölgesinde ağrı, mide kısmında kramplar, ağızda oluşan kötü bir koku ve ateş görülebilir. Bu belirtilerin yanında baş ağrısı ve lenf bezlerinde şişmelerde olabilir. Mide de görülen bir üşütmede ilk belirti ishal ve mide bulantısıdır. Mide üşütmesi virüslerden dolayı kaynaklanıyorsa o zaman kişide ateşte görülür. Mide üşütmesinin uzun bir süre devam etmesi ishale ve kusmaya bağlı olarak vücutta aşırı miktarda su kaybı yaşatabilir. Bu durumda kişi acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilir. Vücut aşırı miktarda su kaybettiği zaman kişide; aşırı derecede susama, göz kapaklarında çökme, hiç idrar olmaması veya az ve koyu bir idrar, kalp atışlarında yavaşlama ve sayıklama belirtileri görülür.
Nedenleri
Mide üşütmesinde ana sebep virüsler ve bakterilerdir. Mide üşütmesinin oluşmasında en etkin olan virüsler norovirüs ve rota virüsüdür. Mide üşütmesi bulaşıcıdır ve burada hijyen kurallarına oldukça fazla dikkat edilmelidir. Vücudun zayıf düştüğü ve korumasız olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Bebeklerde, çocuklarda ve yaşlılarda vücut hassas olduğundan daha yaygındır. Bazı yiyeceklerde midenin rahatsız olmasına neden olarak virüslerin çoğalmasına zemin hazırlamaktadır. Bazı kişilerde deniz ürünlerinin yenmesi midenin tepki vermesine neden olabilir.
Tedavisi
Vücudun virüs ve bakteriler ile savaşabilmesi için dinlenmeye ihtiyacı vardır. İshal, kusma ve ateş vücudun susuz kalmasına neden olacağından sıvı almaya özen gösterin. Mide üşütmesinde iştah azalsa bile azda olsa bir şeyler yemeniz gerekmektedir. Süt ürünlerinden, yağlı ve baharatlı yiyecekler yemekten kaçının. Midenizi üşütmenize bakteriler neden olduysa antibiyotik tedavisi ile iyileşebilirsiniz. Ama durum virüslerden kaynaklanıyorsa antibiyotik işe yaramayacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.