Özgür Bilgi Kanalı

Mide Kelepçesi Nedir?
Morbid obezite tedavisinde cerrahi yöntemlerden biri ve bu operasyonda kullanılan silikon proteze denir.
Morbid obezite,vücut kitle endeksinin 40’ın üzerine çıktığı duruma denir. Morbid obezite metabolik hastalıklar grubunda kabul edilen bir hastalıktır.
Vücut Kitle Endeksi Nedir Ve Nasıl Hesaplanır ?
Vücut Kitle Endeksi ağırlığın boyun karesi ile çarpılması ile bulunur.
Vücut kitle endeksi= Ağırlık (kg)/(boyxboy) cm2

Normal:20 – 25
Artmış Kilo:25 – 30
Obezite:30 – 40
Morbid Obezite:40 – 50
Süper Morbid Obezite:> 50

VKE eğer 40 ve üzeri ise morbid obezite hastalığı baş gösterir. Hatta ölümle bile sonuçlanabilir.Tedavisi mümkündür.
Mide kelepçesi; genellikle cerrahi yollarla yemek borusu ile mide birleşiminin hemen altına yerleştirilir.
Mide kelepçesi 3 kısımdan oluşur. Birincisi midenin çevresine takılır ve kilitlenen bir kısımdır. Band şeklindedir. Bağlantı tüpü yani ikinci kısım ilk kısımda ki band ile son kısıma takılan port arasında bağlantı sağlar. Ve üçüncü son kısım olan port cilt altına yerleştirilir.Birinci kısmın gevşetilip sıkılmasını sağlar. Mide kelepçesi genel anlamda silikondan yapılır.Son kısım olan portta titanyum da kullanılarak alerjik reaksiyonların önüne geçilmiştir.

Mide Kelepçesi Ne İşe Yarar?
Midenin biraz üst kısmına yerleştirilen ilk kısım mideyi kum saati şeklinde bir görünüme sokar. Yiyecekler üst kısım da birikir ve tokluk hissi verir.Eğer yemek yemeye devam edilirse yiyecekler aşağı kısıma geçer ve mide bulantısı hissi verir.

Mide Kelepçesi Kime Uygulanmaz?
Mide ülseri, Mide fıtığı olan hastalara yada psikolojik yeme bozuklukları olan hastalara uygulanmamalıdır. Bunun için hastaların önce psikolojik bir testten geçmesi gerekmektedir.

Mide Kelepçesinin Zararı Var Mıdır?
Mide kelepçeleri dokularda bir takım hasarlar oluşturabilir. Kelepçe mide ve çevre dokulara yapışabilir.Bu yapışıklıklar mide dokusu ve çevre dokularda açılması zor yapışıklıklardır. Çok iyi bir cerrahi müdahale gerekmektedir. Ayrıca kelepçe de kullanılan silikonun kalitesi de oldukça önemlidir. Kelepçenin çıkarılması da basit bir işlem değildir.

Mide kelepçesi takılan kişiler doktorunun reçetesine uyarsa kilolarının %40 ile %60’ından kurtulabilirler.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.