Özgür Bilgi Kanalı

Miyom Neden Olur ?
Miyom kanser riskini taşımayan ve adet gören bayanların çoğunun rahminde veya da rahim ağzında oluşan tümörlerdir. Diğer adı ise fibroid tümördür. En sık rastlandığı yer ise iç üreme organlarının bulunmuş olduğu pelvis bölgesidir . Hemen hemen beş kadından birinde çocuk doğurma döneminde oluşan bu risk ile beraber o dönemlerde miyom oluştuğu saptamasına ulaşılmıştır. Otuz yaş üstü bayanlarda sıkça rastlanmasına karşın yirmi yaş altı bayanlardada nadiren miyoma rastlayabiliyoruz. Oluşma nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber çevresel faktörler , genetik ve hormonal nedenler miyom oluşmasında rolü olduğu düşünülüyor . Jinekoloğa düzenli olarak giden bayanlarda erken farkedilmesiyle birlikte miyom alınır . Korkulacak bir durum değildir .
Miyomlar adet kanamalarının uzun sürmesine , düzensizleşmesine ve ağrıya neden olabiliyor. Karında şişlik , kabızlık , cinsel ilişki sırasında ağrı , idrara sıkça çıkma isteği görülüyor. Görülmesi ender bir durum olsada miyomların kısırlığa yol açma ihtimali bulunuyor. Miyomların tedavisi rahmin alınması ya da ameliyat yoluyla miyomların temizlenmesiyle atılır . Rahmin alınmasını önlemek için erken teşhis çok önemlidir . Tıp dünyasında gelişmelerle beraber artık miyomların tedavisi ameliyatsız , rahmi almadan yapılmaya başlandı ve bu durum çoktan yaygınlaştı. Akustik miyom ve miyom embolizasyonu son zamanlarda öne çıkmış tedavi şeklidir . Şikayet etmediğiniz ve düzenli kontrollerle fark edilen küçük olan miyomların hemen temizlenmesi gerekmiyor. Doktor tarafından sürekli olarak kontrol edilir ve duruma bağlı olarak alınırlar.
Genler
Miyom oluşumunda genlerin etkisi çok büyüktür. Kız kardeşinde veya annesinde miyom oluşan bayanlarda miyomun gelişmesi daha olası bir durumdur. Bazı kadınlara bu genlerin onlara aileden miras kaldığını söylemek yanlış olmaz .
Hormonlar
Kadınlık hormonları olan progesteron ve östrojen fazlası hormonal dengesizliğe neden olup miyom oluşumuna neden olabilir . Hamilelikte oluşan miyomların sebebi de hormonların seviyesindeki değişikliklerdir . Hamilelik esnasında oluşan miyomlar çoğunlukla sorun oluşturmaz ama tabikide rutin doktor kontrolleriyle takip edilmesi önemlidir . Miyomların çok büyümesi durumunda ameliyat ya da normal doğum yerine sezaryenle doğumun yapılması gerekir .
Çocuk sahibi olamaya karar veren bayanlar ise ilk önce jinekolog muayenesinden geçip miyom sorunu olup olmadığını kontrol ettirmelidir . Miyomlar her zaman ağrı oluşturmayıp sizi rahatsız etmediğinden dolayı varlığını hissedemeyebilirsiniz ve miyom rahimde gelişmiş olabilir. Fazladan hormona maruz kalan rahimdeki hücreler miyoma dönüşebilir. Menopozun ardındansa östrojen hormonunun üretiminin durmasıyla tümörler yok olur ya da küçülür . Vücut losyonları , deterjanlar ve işlenmiş yiyecekler östrojen hormonunu taklit ederek miyom oluşmasına neden olabiliyor .
Diyet ve stres ise miyomun başlı başına düşmanı olarak yerini alıyor . Bu faktörler vücuttaki hormonal dengenin bozulmasına neden oluyor ve böylece miyom oluşma riskini bir kez daha tetikliyor .
Çevresel Faktörler
Çoğu bayan belki ilk kez duyacaktır ama endüstrileşmeyle birlikte östrojeni başarıyla taklit eden kimyasallar bulunmakta. Tuvalet malzemeleri , kozmetikler , çeşitli gıda ürünleri , sabunlar , diş macunu , ilaçlar , çeşitli gıda içerikleri , yumuşak plastikler gibi bazı ürünlerin vücuda östrojen yüklemesine ve östrojene hassas olan dokuların harekete geçmesini tetikler .
Beslenmeninde miyom oluşumuna neden olduğu düşünülüyor. Kırmızı ete ağırlık veren bayanlarda , şarküteri ile beslenen bayanlarda ve aşırı kilolu bayanlarda miyom oluşma riski daha fazladır. Ağlığına dikkat edenlerde , sebze ve meyveye ağırlık verenlerde ise miyom oluşma riski düşer.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.