Miyom Neden Olur ?


Miyom  Neden Olur ?
Miyom kanser riskini taşımayan ve adet  gören bayanların çoğunun  rahminde veya da  rahim ağzında oluşan  tümörlerdir. Diğer adı ise fibroid tümördür.  En sık rastlandığı yer ise  iç üreme organlarının bulunmuş olduğu  pelvis bölgesidir . Hemen hemen beş kadından birinde çocuk doğurma döneminde oluşan bu risk ile beraber  o dönemlerde     miyom oluştuğu saptamasına ulaşılmıştır.  Otuz yaş üstü bayanlarda sıkça rastlanmasına karşın yirmi yaş altı bayanlardada nadiren miyoma rastlayabiliyoruz. Oluşma nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber çevresel  faktörler ,  genetik ve hormonal  nedenler miyom oluşmasında rolü olduğu  düşünülüyor .  Jinekoloğa düzenli olarak giden bayanlarda erken farkedilmesiyle birlikte miyom alınır . Korkulacak bir  durum  değildir .
Miyomlar adet kanamalarının uzun sürmesine  , düzensizleşmesine ve  ağrıya neden olabiliyor.  Karında şişlik , kabızlık , cinsel ilişki sırasında ağrı , idrara sıkça çıkma isteği görülüyor.  Görülmesi ender bir durum olsada miyomların kısırlığa yol açma ihtimali bulunuyor.  Miyomların tedavisi rahmin alınması ya da ameliyat yoluyla miyomların temizlenmesiyle  atılır .  Rahmin alınmasını önlemek için erken teşhis çok  önemlidir . Tıp dünyasında  gelişmelerle beraber  artık miyomların tedavisi  ameliyatsız , rahmi almadan yapılmaya başlandı ve bu durum çoktan yaygınlaştı. Akustik miyom ve miyom embolizasyonu  son zamanlarda öne çıkmış tedavi şeklidir . Şikayet etmediğiniz ve düzenli kontrollerle fark edilen  küçük olan miyomların hemen temizlenmesi gerekmiyor.  Doktor tarafından sürekli olarak kontrol edilir ve duruma bağlı olarak alınırlar.
Genler
Miyom oluşumunda genlerin etkisi çok  büyüktür.  Kız kardeşinde veya annesinde miyom oluşan  bayanlarda miyomun gelişmesi daha olası bir durumdur. Bazı kadınlara bu genlerin onlara aileden miras kaldığını söylemek yanlış olmaz .
Hormonlar
Kadınlık hormonları olan progesteron ve östrojen  fazlası hormonal dengesizliğe neden olup  miyom oluşumuna  neden olabilir . Hamilelikte oluşan miyomların sebebi  de  hormonların seviyesindeki değişikliklerdir . Hamilelik esnasında oluşan miyomlar çoğunlukla sorun oluşturmaz ama tabikide rutin doktor kontrolleriyle takip edilmesi önemlidir .  Miyomların çok büyümesi durumunda  ameliyat ya da normal doğum yerine  sezaryenle  doğumun yapılması gerekir .
Çocuk sahibi olamaya karar veren bayanlar ise ilk önce jinekolog  muayenesinden geçip miyom  sorunu olup olmadığını kontrol ettirmelidir .  Miyomlar her  zaman ağrı oluşturmayıp sizi rahatsız etmediğinden dolayı varlığını hissedemeyebilirsiniz ve miyom rahimde  gelişmiş olabilir. Fazladan hormona maruz kalan rahimdeki hücreler  miyoma dönüşebilir. Menopozun ardındansa  östrojen hormonunun üretiminin durmasıyla  tümörler yok olur ya da küçülür .  Vücut losyonları , deterjanlar ve  işlenmiş yiyecekler  östrojen hormonunu taklit ederek miyom oluşmasına neden olabiliyor .
Diyet ve stres ise miyomun başlı başına düşmanı olarak yerini alıyor . Bu faktörler vücuttaki hormonal dengenin bozulmasına neden oluyor ve böylece miyom oluşma riskini bir kez daha tetikliyor .
Çevresel Faktörler
Çoğu bayan belki  ilk kez duyacaktır ama  endüstrileşmeyle birlikte  östrojeni başarıyla taklit eden  kimyasallar bulunmakta. Tuvalet malzemeleri  ,  kozmetikler ,  çeşitli gıda ürünleri , sabunlar , diş macunu  ,  ilaçlar , çeşitli  gıda içerikleri  ,  yumuşak plastikler gibi bazı ürünlerin vücuda östrojen yüklemesine ve östrojene   hassas olan  dokuların  harekete geçmesini tetikler .
Beslenmeninde miyom oluşumuna neden olduğu  düşünülüyor. Kırmızı ete ağırlık veren bayanlarda , şarküteri ile beslenen bayanlarda ve aşırı kilolu bayanlarda miyom oluşma riski daha fazladır. Ağlığına dikkat edenlerde , sebze ve meyveye ağırlık verenlerde ise  miyom oluşma riski düşer.