Özgür Bilgi Kanalı

Miyopluk Nedir
Gözlerde kalıtımsal etkiler ile meydana gelen göz küresinin ön ve arka kısmının uzaması sonucu miyop göz rahatsızlığı meydana gelir. Kalıtımsal olan bu rahatsızlıkta hasta uzaktaki nesneleri ya da yazıları bulanık görürler. Ayrıca küçük çocuklarda oldukça hızlı ilerleyen bu durum eğer erken tanı ile fark edilmez ise görme yetisi oldukça zayıflar. Miyop göz rahatsızlığına yakalanan kişilerin yakındaki bir nesneyi görebilmesi oldukça kolay olmasına karşın uzağı görebilmesi zordur. Bu nedenle gözleri kısarak bakma ve ekranlı araçları çok yakından kullanma, gibi hareketlerde bulunan kişiler miyop göz rahatsızlığına sahiptir diyebiliriz.

Gözde meydana gelen fiziksel değişiklikler sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık, göze gelen yansımaların retinanın önünde kesişmesi ile gerçekleşir. Bu yanlış kesişimin nedeni ise gözün ön ve arkasının uzaması sonucu gerçekleşir. Gözlük ya da lens kullanımı ile görme yetisinde düzelme olsa dahi hastalığın ilerlemesine ya da sabit derecede kalmasına etki etmez. Hastalık kalıtımsal olarak hangi değere gelecek ise o değere geldikten sonra yavaşlar ya da tamamen durur.

Doktorların ve uzmanların önerisi her 6 ayda bir gözlerinizi kontrol ettirmenizdir. Göz kontrollerinde erken tanı her zaman size oldukça faydalı sonuçlar elde ettirir. Özellikle gözlerinde miyop ya da hipermetrop sorunu olan ebeveynler, küçük çocuklarını doktora götürmekte gecikmemeliler erken tanı ile gözlerde oluşabilecek sorunların önüne geçilebilir ve tedavi yöntemleri bulunabilir aksi halde çocukları senelerce gözlük ya da lesn kullanmak sorunda kalabilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.