Özgür Bilgi Kanalı

Mutluluk, çocukların gelişim sürecinde onlara aşılayabileceğiniz fikirlerin en başında gelir. İşte çocuğunuzun gelişim sürecinde ona olumlu bir bakış açısı sağlayacak olan, yapılması ve yapılmaması gerekenler listesi.

Lider olmasına izin verin

Uzmanlar, çocuk merkezli zaman yaratmanın önemine dikkat çekiyor. Çocuklar oyun zamanını oyuncaklarla geçirmek yerine, ebeveynle yüzyüze ve etkileşim halinde, oyuncaklardan arındırılmış, tamamen kendi istediklerini özgürce yapabildiği alanlarda geçirdikleri takdirde çok daha mutlu oluyorlar.

Hata yapmasından korkmayın

Bu ebeveynler için en zor görevlerden biridir fakat çocuğunuzun hata yapmasına ve hatalarından ders çıkarmasına izin verin. Bu konuda ona yapabileceğiniz en büyük yardım,hayatta karşılaşabileceği problemler hakkında konuşmak olacaktır. Uzmanlar, işin püf noktasının çocuğun kendi kendine öğrenecek kadar uzağında fakat boşa çabaladığında ve yorulduğunda onu kurtarabilecek kadar yakınında olmak olduğunu söylüyorlar.

Gayretini takdir edin

Övgü her çocuğun gururunu okşar fakar bu konuda da dikkatli olmak gerekir. Örneğin sınavdan yüksek not alan bir çocuğun aldığı notu dikkate alarak onun zekasını övmek yerine başarısını göz önünde bulundurup çabasını takdir etmek daha olumlu sonuçlar yaratır. Çocukların zeka gibi doğuştan gelen özelliklerini övmek zamanla onların istenmeyen kompleksler yaratmasına ve gitgide mükemmeliyetçi olmasına dolayısıyla mutsuzluğuna sebep olur.

Eleştiri ve karşılaştırma yapmayın

Ani tepkiler, yapılmak istenenin aksine geri tepebilir. Çocukların yanlışlık yapması durumunda hemen tepki vermeyin. Devam etmesini istemediğiniz davranışları ilk başta görmezden gelin. Sadece sürekli tekrar etmesi durumunda onu uyarın. Devamlı eleştirmek yerine, doğabilecek kötü sonuçları açıklamayı tercih edin.

Kardeş veya arkadaşlar arasında karşılaştırma yapmaktan kaçının. Her çocuk bir birey olduğu için onların bireysel becerileri üzerine odaklanmaya çalışın. Bireysel becerilerini takdir ederken, yapmadıkları şeyler için onları azarlamak yerine telkin etme yolunu seçin.

Teşekkür edin

Teşekkür ve mutluluk birbirine bağlı kavramlardır. Çocuklara güzel şeyler için şükran duymayı öğretin fakat tabii ki maddesel kavramlar için değil. Örneğin sıcak bir yatakta uyumak, sevgi dolu bir aileye sahip olmak veya başarılı bir öğrenci olmak gibi manevi olgular için teşekkür etmeye odaklanmalı. Eğer çocuğunuz bu kavram ile ilgilenmiyorsa bu onun minnettar olmadığı anlamına gelmez, sadece biraz daha pratik yapmak gerekir. Örneğin gece uyumadan önce gün içinde yaşadığı üç güzel şeyi düşünmesini söyleyebilirsiniz.

Olumsuz olayları saklamayın

Pozitif hikayeleri dinlemek güzeldir fakat negatif hikayeler de azim ve caba örneği olarak gizlenmemelidir. Negatif anektodlar hayata hazırlamak için gereklidir çünkü hayatın içinde iyi kadar kötü de vardır bu sebeple çocuklara iyi hikayeler anlattığınız kadar olumsuz hikayeleri de, gerektiği kadar, söylemekten kaçınmamalısınız. Unutmayın ki olumsuz deneyimler onların hayatta daha azimli olmasını sağlayacaktır.

Kendi arkadaşlıklarınıza önem verin

Arkadaşları olan çocuklar mutludur bu sebeple onların arkadaşlıklarını ilerletmelerine yardımcı olun. Kendi arkadaşlarınızı önemseyerek başlayabilirsiniz. Eğer kendinize zaman ayırmayı bencillik olarak görüyor ve bunun için suçluluk duyuyorsanız bunu bir kenara bırakın çünkü sosyal ilişkileriniz ve değerleriniz çocuğunuz için iyi bir örnek teşkil eder. Arkadaşlarınız ve çocuklarıyla birlikte aktiviteler düzenleyin, mutluluğu paylaşın.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.