Müziğin Bebeğinize Faydaları


Uzmanlar daha fetüsken bebeğinize müzik dinletmeyi öneriyor. Son zamanlar da sıkça duyarız “Anne karnında bebeğe klasik müzik dinletilmelidir .” diye. Bebeğiniz anne rahmindeyken bile dış dünyayı algılar. Annenin duygu değişimlerini algılar ve hatta tepki bile verir. Müziği algılar, ışığı algılar. Konuşmaları duyar. Siz fark etmeseniz de hamileliğinizin son 3 ayında bebeğiniz dış sesleri analiz etmeye başlar. Asıl ilginç olan bebeklerin doğduktan sonra rahimdeyken dinledikleri müziklere tepki vermesidir. Yani dinledikleri müzikleri unutmuyorlar. Bebeğiniz öğrenmeye anne karnında başlıyor unutmamalısınız. Aynı zaman da bazı şeylere tepki de veriyor. Çok fazla gürültülü müzik olduğunda kalbi hızlıca çarpmaya başlıyor. Çok slow müziklerde kalp ritmini yavaşlatıyor. Sürekli dinlediği müziklere bir süre sonra alıştığı için tepki vermiyor. Ancak müzik değiştiği zaman tepki veriyor.

Doğum öncesi dinletilen müzikler bazı çocuklarda ki belli gelişim bozukluklarının iyileştirilmesine yardımcı olmuştur. Anne karnında müzik dinleyen bebeklerin seslere dikkat, göz takibi, motor kontrol ve koordinasyon hareketlerinin gelişiminde dikkati çeken bir hızlanma gözlenmiştir.

Özellikle klasik müzik anne karnından itibaren bebeklerin psikolojik, bilişsel ve bedensel gelişimlerinde birçok olumlu etki yaratıyor. Bebek için öncelikli müzik tabii ki annenin ya da babasının kendi sesinden dinlediği müziktir. Anne karnındaki bebek ince sesleri kalın seslerden daha iyi duyup, algılayabilmektedir. Daha ince olan kadın sesleri daha iyi duyulur, dolayısıyla babalar da kendi seslerini incelterek duyurmaya çalışmaktadırlar. Bu ses sayesinde çocuk anneyle ya da babayla, bir açıdan da etkileşime geçebilmektedir.

Çocuk doğduktan sonra da müzik dinletilmelidir. Belirli bir yaşa geldikten sonra mutlaka bir müzik aleti çalması önerilir. Müzik ruhun gıdasıdır neticede. Çocuğunuz böylece daha sakin olur..