Özgür Bilgi Kanalı

Cevizaslında günlük olarak en çok tüketmemiz gereken besinlerden biri. Hafızayı kuvvetlendirdiği söylenir hep. Evet aslın da tam olarak öyle. Özellikle hamile bayanların en çok tüketmesi gereken besinlerden biri. Çocuğun ileri ki yaşamın da daha zeki olmasını sağlayacaktır. Ayrıca egzama hastalığından Alzheimer’a kadar birçok rahatsızlığa da iyi geliyor. Ceviz de bulunan yağ asitleri kalp hastalıklarını önleyerek, erkeklerde meydana gelen prostat kanserini engelliyor.Ceviz, antioksidan özelliği ile sinir sistemine zarar veren rahatsızlıkların önlenmesin de baş rolü oynuyor.

Cevizin tansiyon hastalarına oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca hamile iken tansiyon rahatsızlığı ortaya çıkan bayanların hafta da 3-4 gün günlük olarak 2-3 adet ceviz tüketmesinin bebek sağlığı, anne sağlığı ve olası bir gebelik zehirlenmesini önlediğini bilmekte fayda var. Ceviz beyin damarlarını açar. Kalp rahatsızlığı olanlar için faydalıdır.Ceviz sadece kötü kolesterolü düşürerek damarlarda plaka oluşumu riskini azaltmakla kalmaz aynı zamanda damarların esnek kalmasını ve kan akışının normal şekilde devam etmesini sağlar.

Günlük olarak 3-4 adet tüketilmesin de fayda vardır. Fazlasının da zararlı olabileceğini bilmekte fayda var. Vücut yağ oranını dengeler. Günlük tüketimi dışında tüketilirse kilo alınmasına neden olur. Herşey de olduğu gibi cevizde de fazla tüketimin zararları vardır. Ceviz yemeyi sevmiyor iseniz ceviz yağını salatalarınız da kullanabilirsiniz. Aynı olumlu sonuçları alacaksınızdır. Antioksidanlar bakımından oldukça zengin olan cevizin kanseri önlemek için tüketilen besinlerin başın da olduğunu söylemek de fayda var. Ayrıca Tip 2 diyabet hastalarının da şekerini dengelemek için ceviz tüketmesi gerektiğini söylüyor uzman hekimler.

Ceviz yaşlanmaya bağlı olarak mineral kaybından kaynaklanan kemik rahatsızlıklarını da önler. Uzun ve sağlıklı bir ömür yaşamak istiyorsanız ceviz tüketmelisiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.