Özgür Bilgi Kanalı

Nefes Darlığının Sebepleri
Kişiler hayatlarında bir kerede olsa nefes darlığı çekmiştir. Dik bir yokuşu çıkmak, merdiven çıkmak veya ağır bir spor aktivitesinden sonra nefessiz kalmak doğaldır ve kontrol edilebilecek bir olaydır. Nefes darlığına tıp dilinde “ dispne” adı verilir. Nefes darlığı sırasında nefesin yetmemesi, derin bir şekilde nefes alamama, nefes alıp vermede zorlanma şeklinde bir durum ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum ister her gün kişinin başına gelsin ister durup dururken ortaya çıksın kişi tarafından korkutucu bir durumdur. Kişinin nedenini bilmediği bir durumdan dolayı nefesinin kesilmesi kaygı ve endişe yaratır. Nedensiz ortaya çıkan bir nefes darlığının sebebi başka bir hastalık olabilir. Bir aydan fazla uzun süren bir nefes darlığının varlığı kronik nefes darlığı olarak adlandırılır. Kronik nefes darlığı kişinin hayat kalitesini düşüren bir durumdur ve doktora gidilip sebebi öğrenilmelidir.
Nefes Darlığı Neden Olur?
Aniden ortaya çıkan ve kişiyi zora sokan nefes darlıklarının sebebi çeşitli sağlık problemleri olabilir. Akciğer ve solunum yollarından kaynaklanan nefes problemleri arasında şunları sayabiliriz. Kişinin aniden nefesinin kesilmesi bir astım krizinin olduğunun göstergesi olabilir. Böyle bir durumda kişinin hava yolları daralır, hırıltı ve öksürüğe sebep olacak şekilde kişide balgam artar. Akciğerde oluşan bir iltihap öksürük ve nefes darlığının ortaya çıkmasına neden olabilir. KOAH hastalığı olan hastalarda nefes darlığı daha kötü bir şekilde seyreder. Nefes darlığı kalp rahatsızlıklarında da kaynaklanabilmektedir. Kalp krizi sırasında kişi nefes alıp vermede zorlanır. Kişinin nefes alıp vermede zorlanacağı diğer bir kalp rahatsızlığı ise kalp yetmezliğinin olmasıdır. Kalp yetmezliği sırasında kalp, kanı vücuda yeterli miktarda pompalayamaz. Genelde bu duruma kalp kasının zayıf olması neden olur. Ciğerlerde meydana gelen su birikmesiyle kişi nefes almada ve vermede zorlanır. Düzenli veya düzensiz ama hızlı bir kalp atışının olması da kişinin nefes almada problem yaşamasına neden olur. Panik atak veya kaygı gibi durumları yaşayan kişinin nefes alıp vermeleri hızlı ve derin bir şekildedir.
Yukarıda saydığımız nedenlerin dışında da birçok neden nefes darlığına sebep olabilmektedir. Bu nedenlere de şu durumları gösterebiliriz. Akciğerde amfizem, kansızlık, akciğerde ödem ve kanser olması, akciğerde sönme olması, kalpte oluşan ritim bozuklukları, astım ve boğulma, düşük kan basıncı, gırtlak kapağında iltihap olması, kalp zarında iltihabi bir durum, zehirlenme, kaburga kemiklerinde kırık olması, kronik bronşit hastalığı, kas hastalığı, aşırı şişmanlık, akciğer zarında sıvı birikmesi, akciğerde yüksek tansiyon olması, verem, üst solunum yollarının tıkalı olması, kalpte pompalama sorunun olması ve zatürree hastalığının olmasını sayabiliriz.
Nefes Darlığı Ne Zaman Tehlikeli Olur
Kişinin nefes darlığı uzun bir süre devam ediyorsa ve bir türlü geçmiyorsa bu durumda bunun altında ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Bunun için vakit kaybetmeden uzman bir doktora kontrole gidilmelidir. Herhangi bir sağlık sorununu düşündürecek olan belirtiler arasında; dinlenme durumundayken nefes darlığının ortaya çıkması, spor aktivitesi yapıldığı zaman nefesin kesilmesi, yatarken nefes probleminin ortaya çıkması, göğüs ağrısının olduğu bir nefes darlığının olması, kol, çene veya boyun ağrısından dolayı nefes almada bir problem olması, kişide iştah kaybı, kontrol edilemeyen bir kilo kaybı ya da nefes darlığı, normal olmayan bir durumda nefesin kesilmesi, terleme ve ateş ile birlikte nefesin kesilmesi, nefes alırken hırıltılı ve ıslık gibi bir sesin duyulması, nefes darlığının yanında bir türlü geçmeyen öksürük, sersemlik ve bayılma gibi durumlar bulunması halinde kişi zaman kaybetmeden hemen bir doktora başvurmalıdır. Bu tür tehlikeli belirtilere sebep olan hastalık teşhis edilerek tedavi edildikten sonra kişinin nefes darlığı problemi de ortadan kalkacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.