Özgür Bilgi Kanalı

Omega 3\’ün yararları

Çoklu doymamış yağ asitleri sayılan omega 3 yağ asitleri vücudumuzun normal bir şekilde işlemesi için gerekli fonksiyonları yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyulan fakat vücut tarafından üretimi gerçekleştirilmeyen yağ asitleridir. Basitçe ve kısaca omega 3’ün tanımı bu şekildedir. Omega 3 vücudumuzda birçok işlemde kullanılır ve bunlar arasında öne çıkanlar her zaman kalp ve damar sağlığını koruması, beyin hücrelerini kapsayan zarın üretimini gerçekleştirmesi, kanın normal şekilde pıhtılaşması gibi özelliklerdir. Özellikle şu son yıllarda yapılan çalışmalar omega 3’ün hipertansiyon, lupus ve romatoid artrit denilen bağışıklık sistemine zarar veren hastalıkların engellenmesinde de önemli bir rol oynadığını göstermiş.
Burada asıl önemli olan sağlığınız için oldukça önemli olan omega 3’ü sadece beslenme yoluyla veya besin takviyesi şeklinde alıyor olmanız. Yani omega 3 içeren ürünleri düzenli olarak almıyorsanız ve omega 3 eksikliği yaşadığınızın farkında değilseniz vücudunuz bu açığı kendi kendine kapatamıyor. Uzun bir süre omega 3 bakımından eksik beslenirseniz saç ve ciltlerde kuruma, egzama tarzı alerjiler, kepek, göz kuruluğu ve dikkat eksikliği gibi çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat eksik omega 3 alımı bu geçici sorunlardan daha da ciddi kalp ve damar hastalıkları gibi hastalıklara yol açtığını da bilmek gerekiyor. Peki gerçekten omega 3’ün yararları neler?
Omega 3’ün en çok bilinen yararı kolestrolü düşürmesidir. Omega 3 sadece kötü kolestrol olarak lanse edilen LDL kolestrolü düşürmekle kalmaz, aynı anda HDL yani iyi kolestrolü de yükseltir. Bu konuda yapılan pek çok bilimsel çalışma ürünler yoluyla daha fazla omega 3 alımı gerçekleştirenlerin ya da doktor tavsiyesi ile omega 3 bakımından zengin balık yağı kullanan kişilerin kolestrol değerlerinde düşüşler olduğunu ortaya koymuş.
Ayrıca omega 3 yüksek tansiyonun düşürülmesi için de 2 farklı türde çalışıyor. Birincisi damarlarda kasılmaya neden olan kan basıncıyı yükselten bazı hormonların üretimini baskılıyor, ikincisi de tansiyonu yükselttiğini belirtilen zihinsel stresi azaltıyor. Özellikle de balık yağında bulunan ve omega 3 yağ asitlerinden biri olan DHA’nın kalp hastalığı çekenlerde yüksek tansiyona bağlı olarak gelişen kalp krizi riskini de azalttığı bilinmektedir.
Omega 3’ün kalp hastalıklarının en önemli sebepleri arasında yer alan yüksek tansiyonu ve yüksek kolestrolü düşürücü etkisi elbette kaçınılmaz kalp problemlerinden korunmak için önerilen besin öğelerinden biri olmasını sağlamaktadır. Balık yağında bulunan EPA ve DHA adlı omega 3 yağ asitleri, kanınızdaki yağ oranını düşürerek kalp krizi, inme ve kalp krizi geçirmiş kişilerde görülen anormal kalp ritmi gibi birçok ciddi sorunu önlüyor.
Bunlara ek olarak yapılan çalışmalarda düzenli olarak alınan omega 3 yağ asitlerinin damar sertleşmesi riskini azalttığını ve damar tıkanıklığını sağlayan plak oluşumunu geciktirdiğini gözler önüne sermiş. Artık bu konuda da karar sizin.
İltihabı azaltan bir etkisi buluna omega 3, astım sebebiyle iltihaplanan ve daralarak kişinin nefes almasını zorlaştıran asım hastalığının tedavisinde de belirtilerin hafifletilmesi için önerilen besin takviyeleri arasında yer almaktadır. Yine bu alanda yapılan çalışmalarda omega 3’ün özellikle fiziksel aktivite ile tetiklenmiş olan astım için gayet faydalı bir madde olduğunu ortaya koymuş.
Omega 3’ün kilo vermeye yardımcı olduğu yönünde yapılan bilimsel araştırma sayısı çok az fakat yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlar DHA yönünden zengin spesifik omega 3 takviyelerinin egzersizle birleştiği zaman yağ yakımını hızlandırdığı yönünde olmuş. Aynı çalışma sonuçlarında omega 3’ün özellikle aşırı kilolu ve yüksek tansiyona sahip insanlarda kilo vermeyi oldukça kolaylaştırdığını ortaya koymuştur.
İşte omega 3 tüm bu ciddi problemler savaşan, üstelik sizin sağlığınızı oldukça da iyi bir seviyede koruyan bir madde olarak ön plana çıkıyor. Eğer sizde de yukarıdaki gibi sorunlar varsa ya da en azından belirtileri varsa, besin takviyesi yaparak omega 3’ü alarak kendinizi koruyabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.