Özgür Bilgi Kanalı

Osteoporoz Nedir?

Halk dilin de kemik erimesi denir. En çok omurlarda, kalça ve bilek kemiklerinde görülse de vücuttaki bütün kemikler bu durumdan etkilenir. Daha çok kadınlar da görülür. Kemik yapısında ki protein yapısının bozulması ve minerallerin azalması ile kemikler kırılganlaşır. Kadınlar da görülme oranı daha yüksektir. Önemli nedenlerinden biri de menopoz dönemin de östrojen hormonunda ki azalmadır. Bu yüzden özellikle 40-55 yaş arası kadınlar da görülür. Menopozdan kaynaklanan osteoporoz da genellikle omurga kemikleri erirken. Yaşlanma ile beraber gelen kemik erimesi de bacak kemiklerini etkiler. Menopoz dönemin de böyle bir rahatsızlığa maruz kalmamak için doktorunuzdan kalsiyum destekli ilaçlar almalısınız.

Karaciğer, böbrek hastalığı ve tiroid bezi bozuklukları, osteoporozu tetikler. Ayrıca genetik faktörlere dayalı olarak da ortaya çıkmaktadır. Diyabet, küçük kemiklere sahip olmak ve açık tende hastalığın ortaya çıkasın da rol alan faktörlerdir.

Belirtileri

Uzun süreli devam eden sırt ağrısı,
Boy kısalması, Doğrulamama,
Akşamları bacak krampları,
Eklem ağrıları,
Diş dökülmesi,
Diş eti problemleri,
Yürümekte zorlanma,
Kamburlaşma.

Tedavisi

Tedavide mutlaka kemiğin yapı taşı olan kalsiyumun ve kalsiyumun emilimini artırmak için D vitamininin yer alması gerekiyor. Önceleri hormon tedavisi uygulanmasına karşın artık bun tür tedaviler önerilmiyor. Hormon tedavisine menopoz döneminde iken başvurulması uygun görülüyor. Yeterli kalsiyum alımı, yeterli D vitamini alımı başlıca dikkat edilmesi gerekilen yöntemdir. Egzersiz ve düzenli beslenme osteoporozdan korunmak için en iyi yöntemdir. Fakat tedavi aşamasın da egzersiz önerilmez. Kalsitonin hormonu ve kalsiyum alınması, hastalığı engelleyici tedavi yöntemlerinden biridir. Kemikleriniz de kırık olup olmadığını anlamak için sık sık film çektirmeniz gerekebilir. Bu durum sizi psikolojik olarak da etkiliyebilir bu yüzden psikoloğa da başvurmanızı öneririz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.