Özgür Bilgi Kanalı

Parmak Uyuşmasının Sebepleri ve Tedavisi
Parmak uyuşması ya da parmak uçlarının uyuşması sırasında vücut uzun süre hareketsiz kalmaya veya aşırı sıcaklık değişimlerine aniden maruz kalmaya tepki vermektedir. Bunun yanında parmaklarda uyuşma daha ciddi hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilir. Parmaklarda iğne batması hissi ya da uyuşukluk durumu birçok tıbbi, hormonsal ve cerrahi durumlarda görülmektedir.
Sebepleri
Parmaklarda meydana gelen uyuşukluk genelde geçici ya da kalıcı bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Kişinin şikâyetlerinin azaltılması için ana nedenlerin ve ortaya çıkış şeklinin bilinmesi oldukça büyük önem taşır. Parmaklarda uyuşmaya neden olan bazı durumlar şunlardır. Karpal tünel sendromu; bu hastalık orta sinirin karpal tünelden çıkışı boyunca sıkışması sonucu meydana gelir. Karpal tünel sendromuna sebep olanlar durumlar arasında; ağır fiziksel aktivitelerin yapılması, tekrarlayan el hareketleri ya da bilek seviyesinde aktiviteler yapılmasıdır. Hamilelik ve hormonlarda oluşan bozukluklarda bu hastalığa neden olabilmektedir. Bu hastalığın sonucunda ellerde, parmaklarda ve parmakların uç kısımlarında ağrı ve uyuşmalar hissedilir. Dirsek kemiği siniri sıkışması bir başka nedendir. Bu sinirler ellerden ve ön koldan geçmektedir. Genelde ellere kas ve tendon kılıfının altından giriş yapar. Belli aktiviteler, elin genel bir duruşu, travmatik durumlar, kaza sonucu düşme el kaslarında rahatsızlık ve duygu kayıplarına ve parmaklarda uyuşukluğa neden olan dirsek kemiği sıkışmasına neden olur. Periferik nöropati; sinirlerde uzun süreli iltihap ve hasar sonucu ortaya çıkar. Etkilenen bölgelerde ki sinirlerde uyuşmaya ve his kaybına neden olur. Bu hastalık, uzun bir süre ayakta kalma, kontrolü iyi yapılamayan şeker hastalığı, MS hastalığı, B12 vitaminin eksikliği, kronik alkoliklik ve cıva gibi ağır metal zehirlenmeler sonucu meydana gelir.
Boyundaki sinirlerin sıkışması ya da çarpması üst organlarda hareket yeteneğinin kısıtlanmasına neden olur. Bunun sonucu olarak ağrı, tutukluk ve parmaklarda uyuşma meydana gelir. Parmak bölümüne giden kanın tamamen engellenmesi veya yetersiz bir şekilde iletilmesi parmakta uyuşmaya ve tutukluğa neden olur. Felç durumu da parmaklarda uyuşukluk olmasının nedenlerinden sayılır. Vücuttaki bazı mineral ve vitaminlerin eksik olması kasların kasılıp gevşeme hareketlerini etkileyerek parmaklarda uyuşukluğa neden olabilir. Bunlar arasında; kalsiyum eksikliği, magnezyum ve çinko eksikliği ve B12 vitamini eksikliği vardır. Bunlara ek olarak böbrek yetmezliğine bağlı olarak D vitaminin eksikliğini de sayabiliriz. Uzun zaman devam eden ve kontrol edilemeyen şeker hastalığı sinir uçlarını etkiler. Vücuda radyasyon alınması, bazı kimyasal maddeler, ağır metallere maruz kalma, dolaşım sisteminde meydana gelen bozukluklar ve uzun süreli sigara kullanımı da diğer nedenler arasındadır.
Tedavisi
Parmak uyuşukluğunun uzun bir süre devam etmesi kişide panik ve kaygı bozukluğuna neden olur. Bununla beraber altında yatan başka hastalıklarında habercisi olabilir. Bazı tedavi şekilleri ile parmak uyuşmasının şikâyetleri kontrol altına alınabilir. Doğuştan oluşan veya sonradan oluşan durumları kontrol altına almada fizik tedavi ve rahatlama egzersizleri önerilmektedir. Zayıf olan bir kan dolaşımı sinirlerin ve kan damarlarının boşluğuna etki yapar. Egzersizler ve masaj terapileri yardımıyla etkilenen organa giden kanı arttırarak herhangi bir hastalığın ilerlemesi durdurulur. Soğuk ve sıcak kompres iltihaplı şişkinlikten kaynaklanan ağrının azaltılmasına ve şişkinliği indirerek sinirlerin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Kan dolaşımındaki değişikliğin kalıcı olması için kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekmektedir. Besinleriniz düşük kolesterol, yüksek lif, yüksek antioksidan içermelidir. Sigara içmek bırakılmalıdır. Ağrı ve uyuşukluğun giderilmesinde ilaçlar ve masajlar etkili olacaktır. Vücudunuza yeterli vitamin alamıyorsanız bu durumu multivitamin takviyesi yaparak çözebilirsiniz. Bunu yapmak için uzman bir sağlık uzmanına danışmanızda fayda vardır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.