Özgür Bilgi Kanalı

Pedodonti ve Pedodontistin Önemi

Diş hastanelerinde bulunan “Pedodonti” yani Çocuk dişleri bölümü, bebeğin doğumundan ergenlik çağına kadar devam eden ve insan ömrünün büyüme ve gelişim evresi bakımından çok önemli bir zamanını kapsayan 0-14 yaş arası bebek, çocuk ve ergenlerin ağız ve diş sağlığını muayene, takip ve tedavi eden bir bölümüdür.

Diş kliniklerindeki Pedodonti bölümünde Pedodontistler yani Çocuk Diş Hekimleri bebeklerin ve çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine doğru orantılı şekilde anlayışlı yaklaşımla tüm bebek, çocuk ve gençlerin ağız, diş, diş eti muayenelerini ve gerekli bütün tedavi ve koruyucu uygulamalarını gerçekleştirmektedirler.
Son yıllarda diş ve diş sağlığı alanında yapılan araştırmalara göre; bebeklerde ve çocuklarda görülen çürük sıklığının, hem süt dişlerini çıkarma yani 2-6 yaş arası döneminde hem de karışık diş çıkarması yani 7-12 yaş arası döneminde %90’lara ulaştığı görülmektedir. Bu sebeple, bebeklerimizin ve çocuklarımızın gelecekteki ağız ve diş sağlığını aynı zamanda genel vücut sağlığını da koruyabilmemiz için, onların dişlerini çürüklerden korumamız lazım. Bunun için yapmamız gereken çürükten koruyucu yöntemlerin uygulanması, diş ve ağız bakımına dikkat etmemizdir. Çocuk diş hekimleri, çocuğun dişlerinin durumuna ve genel fiziki gelişimine göre doğru zamanda bu koruyucu uygulamaları uygulayarak çocukların ağız ve diş sağlıklarını olduğu kadar genel sağlıklarını da önemli ölçüde etkileyen diş çürüklerinden korumuş olurlar.

Bu sebeple 1 yaşından itibaren bebeklerin ilk ağız ve diş muayenesini yaptırmak çocuk diş hekiminizin belirleyeceği zaman aralıklarında ortalama 4-6 ayda 1 ağız ve diş kontrollerini, bakımını gerekliyse tedavisini yaptırarak çocuğunuzu diş çürüklerinden tamamen korumuş olursunuz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.