Özgür Bilgi Kanalı

Kadınlarda yumurtalık kanseri göğüs kanserinin gibi yaygın kadın kanserleri arasında 5. Sırada yer almaktadır. Ölüme kadar götürebilcek türden tehlikeli olan bu kanser, kanser sebebiyle ölümlerin arasında da 5. Sırada yer alması sebebiyle dikkat edilmesi gereken bir kanser türüdür.

Özellikle, doğum yapmamış veya ailede yumurtalık kanseri geçmişi bulunan bireylerin risk altında olduğu bir kanser türü olmasına rağmen, belli yaşın üzerindeki tüm kadınların düzenli şekilde kontrol ettirmesi gerekmektedir. Ölüm oranı çok yüksek bir kanser türü olan, yumurtalık kanseri düzenli tektikler ile araştırılmalıdır.

Karında basınç hissi ve şişkinlik gibi belirtiler ile kendini gösteren bu kanser türü, çoğu hastalarda da vajinal kanama, kilo kaybı, uzun süreli hazımsızlık gibi belirtiler ile kendini göstermektedir

Peki ama yumurtalık kanserinden korunmanın yolu yok mu?
İngiltere’nin East Anglia üniversitesi bu soruya cevap aradı ve, portakal suyu ve çayın içerdiği bileşim sayesinde, düzenli alımı yumurtalık kanseri riskini büyük ölçüde azalttığı sonucuna ulaştı.

Bugün bilinen C vitamini deposu olan portakal suyunun böylesine bir etki doğurması, doğanın bize şifan bende deme şekli. Yapılan araştırmada tam 940 kadının (yaşları 25 ila 55 arası değişen.) beslenme alışkanlıklarını 30 yıl kadar incelemiş ve yaptıklarınitel-nicel gözlemler neticesinde bu sonuca varmışlardır.

Yapılan araştırmada, flavonoid isimli etken maddeyi bünyesinde barındıran, çay ve portakal suyu türevi içecekleri tüketen kadınların yumurtalık kanseri oluşum riskinin üçte bir oranında azaldığı ortaya konulmuş. Yapılan araştırma sonuçlarını American Journal of Clinical Nutrition dergisine veren gözlemciler, çayda bulunan flavonoid’in yumurtalık kanseri oluşum riskini %31 oranında azalttığı, portakal suyunun ise bu riski %21 oranında azalttığını açıklamışlardır.

İçerdiği C Vitamini ile doku yenilenmesi gibi birçok faydası bulunan portakal suyu gibi içeceklerin böylesine büyük bir faydası olması mucizevi. Öte yandan, çayın kanser üzerindeki etkisi önceleri yapılan araştırmalar ile bilinmekteydi. Flavonoid’in ise, yapısı güçlü bir antioksidan olmasına olanak sağlayarak, vücudun yenilenmesine imkan tanıyan bir maddedir. Öyle ki, yazın güneş ve denizden yıpranan derinizi bile yenileyebilecek kadar güçlü bir antioksidandır Flavonoid. Bileşiminin böylesine güçlü bir etki doğurması ise, kelimenin tam anlamıyla mucize. Sağlıklı günler dileriz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.