Özgür Bilgi Kanalı

Prematüre olan bebeklerde, retinopati tanısı koyulmaya başlandı. Retinopati hastalığı tüm prematüre bebeklerde görülmesi ile prematüre olarak doğan bebekler için bir risk oluşturuyor.

Böylece tüm prematüre olarak doğmuş bebekler için tek tek retinopati tanısı ile tedavileri yapılıyor. Ülkelere baktığımızda önemli bir sorun olarak görülen prematüre bebek doğumları ileriki yıllarda çocuklar için kör olma nedeni olarak biliniyor. Prematüre bebekler, çocukluk çağlarında göz rahatsızlıkları ile sağlık sorunları yaşıyorlar. Göz rahatsızlığı olarak bilinen prematüre retinopatinin tedavisinin en erken biçimde yapılması gerekiyor. Aksi halde erken yapılmayan tedavi çocuk için kör olma riski taşıyor.

Erken tanı için hamilelik döneminin iyi takip edilmesi önemli. Böylece bebek için risk taşıyan faktörlerin tedavisinin hızlıca yapılması, sağlıklı bireylerin yetişmesine olanak sağlıyor. Bu erken tanı için belirtilen en önemli dönem ise gebeliğin otuz yedinci haftaları. İleri teknoloji sayesinde bebeklerin risk içinde bulunduğu durumların çok önceden fark edilip tedavi edilmesi mümkün. Göz problemi riski taşıyan prematüre bebeklerde bu riskin ortadan kaldırılması hastanede bulunan bir cihazla gerçekleşiyor. Bu cihaz sayesinde bebekler sağlıklı bir tedavi görüyor.

Anne karnındaki bebekler oldukça hassastırlar. Bebeklerin en temel gelişim evreleri anne karnında başlar. Böylece bebeklerin gözlerinin damarları da bu düşük oksijenli ortamda geliştiği için oldukça hassas yapıya sahiptir. Daha yeni gelişmeye başlayan göz damarları için erken olarak doğan bebekler gelişim evrelerini tamamlayamaz ve bu durum da ilerki yaşlarda gözlerde kör olma riskini arttırır. Olumsuz bir durum olan prematüre bebek doğumlarında önemli olan tanının erken koyulması ve tedavinin mümkün olduğunca hızlı yapılmasıdır. Eğer bebeğiniz için erken doğum gerçekleştirmişseniz, bebeğinize gerekli muayeneleri yaptırın ve tedaviye başlayın. Doğum gerçekleştiğinde bebeğiniz 1500 gramın altındaysa ve otuz iki haftadan küçükse fark etmeksizin tüm bebeklerin kör olma riski altında olduğunu söyleyebiliriz.

Bebekler için riskli görünen bu durumlara ek olarak bebeğe yapılacak olan bakımın da ortamının temiz ve hijyenik olması önemlidir. Erkan tanının önemli olduğu prematüre bebeklerde tedavinin de hızlı olması beraberinde gelir. Böylece ileri ki yaşlarda karşılaşılacak sorunlar ortadan kalkmış olur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.