Rahim Ağzı Yaraları, Rahim ağzı yaraları için yakma yöntemi nasıl uygulanır?


Rahim ağzı yaraları söz konusu olduğunda bunun bir enfeksiyona bağlı olmadığından emin olmak lazım. İkincisi bunun rahim ağzı kanseri öncüsü lezyona bağlı olmadığından emin olmak lazım. Bunlardan emin olmak için vajinal kültür veya görsel açıdan enfeksiyona işaret eden bulgular ve /veya pap-smear testi dediğimiz rahim ağzı kanser tarama testi sonucu elde edilen bulgular gereklidir. Bunlara göre tedavi şekline karar veriyoruz. Rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonu varsa, rahim yakma biraz daha geri plana itilmesi gereken bir tedavi. Çünkü yakma yaptığımız zaman oradaki bulguyu bir anda ortadan kaldırmış oluyoruz. O yüzden Rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonu söz konusu olduğu zaman hem lezyonu ortadan kaldıracak hem de oradan parça alınarak patologa gönderebilecek şekilde bir tedavi uygulamak lazım. Eğer nedensiz bir rahim ağzı yarasıysa ve akıntıya çok şiddetli yol açıyorsa o zaman yakma adını verdiğimiz tedavi, o bölgedeki dışarıya doğru taşan rahim ağzı iç tabakası dokusunun ortadan kaldırılması şeklinde uygulanabilir.

Yakma tedavisi nüksleri biraz daha fazla olabilen ancak çok sık uygulanan bir tedavi biçimidir. Ağrısızdır, genelde beş ila on dakika sürer, neticede rahim ağzı yarası çoğu durumda ortadan kaybolur. Ancak rahim ağzı yarasını yaktıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler var. O dışarıya doğru taşmış olan hastalıklı dokudan kurtulabilmek için üç-dört hafta berrak bir akıntı olabilir ve doktorun önerisine göre, belli bir süre ilişkiden uzak durmak gerekir.

Rahim ağzı yarasının belirtileri nelerdir?

Rahim ağzı yarası belirtileri çok çeşitli olabilir. Herhangi bir nedene bağlı olmayan rahim ağzı yarası genelde belirti vermez. Çünkü zaten normal bir şeydir ve herhangi bir hastalığa bağlı değildir. Yine doğum kontrol hapına bağlı oluşmuş rahim ağzı yaraları da çoğunlukla belirti vermeyebilir. Enfeksiyona bağlı olanlar genelde akıntı şeklinde belirti verir. Bu akıntı berrak ve bol miktarda bir akıntı olabileceği gibi beraberinde kötü bir koku olan ve rengi biraz daha koyu bir akıntı da olabilir. Bazen rahim ağzı yarası cinsel ilişki esnasında veya hemen sonrasında ya da ertesi gün lekelenme tarzında belirti gösterebilir. Yine uzun süren ve hiçbir tedaviye yanıt alınamayan akıntılar da rahim ağzı yarası belirtisi olabilir. Rahim ağzı yarasında en belirgin belirtinin akıntı olduğunu söyledik. Bunun nedeni de şu: Rahim ağzı yarası dediğimiz olay aslında rahim ağzının içyapısında bulunan salgı bezlerinin (bunlar normal olarak o bölgede bulunmalarına karşın) rahim ağzı kızarıklık ya da rahim ağzı yarası dediğimiz durumda, biraz daha rahim ağzı dışına doğru genişleme göstermesidir. Bunlar bol miktarda salgı yaptığı için hiçbir nedene bağlı olmayan akıntılara da neden olabiliyor. Eğer beraberinde bir enfeksiyon varsa berrak olan bu akıntı bazen koyu renkli ve kötü kokulu da olabiliyor. Özetleyecek olursak rahim ağzı yarasının en sık verdiği belirti akıntı ve ilişki esnasında kanama olabilir. Herkesin sandığının aksine, rahim ağzı yaraları ilişki esnasında acıya neden olmaz.

Rahim ağzı yaraları neden olur?

Rahim ağzı yaraları dediğimiz zaman, bunu yara olarak tanımladığımız zaman sanki bu bir hastalığa işaret ediyormuş gibi oluyor. Ancak bunun doğru tanımı budur rahim ağzı aşınmasıdır ve bu bir hastalık olmayabilir. Fakat bakıldığı zaman rahim ağzındaki kızarıklık görüldüğü için daha kolay anlaşılsın diye doktorlar hastalarına rahim ağzı yarası olarak aktarır. Hiçbir nedeni olmadan, bazen uzun süre doğum kontrol hapına bağlı olarak ya da normal olarak meydana geleceği gibi, daha önce geçirilmiş vajinal enfeksiyonlara bağlı olabilir. Bazen de çok ender durumlarda rahim ağzı kanseri ya da rahim ağzı kanserine dönüşebilecek rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonlar da rahim ağzında yara olarak belirti verebilirler. Yani nedenleri sıralayacak olursak, en büyük grubu aslında hastalık olmayan nedenler oluşturuyor. İkinci bir grup da geçirilmiş enfeksiyonlar ya da rahim ağzı kanserine işaret etmese bile yıllar sonra rahim ağzı kanserine dönüşebilecek lezyonlar da Rahim ağzı yarası şeklinde belirti verebiliyor.

Rahim ağzı yaraları mutlaka tedavi edilmeli mi?

Rahim ağzı yaraları çoğu kadında yıllık olarak yapılan jinekolojik muayenelerde bizim tarafımızdan görülen bir durumdur. Biz bazı durumlarda rahim ağzı yarası var bile demeyiz, eğer şikayetleri o esnada yoksa. Çünkü biliyoruz ki rahim ağzı yarası denen olay hiçbir hastalığa işaret etmeyebilir. Yani hiçbir neden yokken veya uzun süreli doğum kontrol hapı gibi bir hastalık olamayan bir neden bağlı olarak rahim ağzı yarası tanısı konabilir. Rahim ağzı yarası dendikten sonra bunu tedavi edilip edilmemesi tamamen kadının şikayetlerine bağlıdır. Eğer az ya da çok miktarda akıntı şikayeti varsa veya vajinal kültürde bir enfeksiyon tanısı konduysa ya da pap-smear adını verdiğimiz rahim ağzı kanser tarama testinde herhangi bir durum saptandıysa tabi o zaman tedavisi gerekli hale geliyor. Ama gerekli durumlarda yaptığımız vajinal kültürde ya da smear testinde herhangi bir soruna rastlamamışsak, kadın tarafından da herhangi bir şikayet belirtilmemişse mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durum kesinlikle değildir.

Rahim ağzı yarası tedavisinde kriyoterapi nedir?

Rahim ağzı yarasında yaklaşım şu şekildedir: Öncelikle bunun bir rahim ağzı kanseri öncüsü lezyona mı yoksa bir enfeksiyona mı bağlı olduğuna veya tamamen normal hiçbir hastalığa bağlı olup olmadığına karar vermek lazım. Tedavi de ona göre değişiyor. Daha sonra tedaviyi planlarken hastanın şikayetleri de ön plana çıkıyor. Eğer hiçbir şikayeti yoksa ve kültürde, pap- smear testinde de hiçbir sorun yoksa tedavi edilmeden izlenebilir.

Eğer şikayeti bir akıntı şeklindeyse ya da rahim ağzı kanseri öncüsü lezyon söz konusu ise o zaman kriyoterapi dediğimiz yöntem uygulanabilir. Kriyoterapi yönteminde rahim ağzı bölgesine yerleştirilen özel bir kriyoterapi cihazı yardımıyla rahim ağzındaki yara dediğimiz olayı oluşturan fazlalık doku dondurularak yok edilir. Bu yöntem de yine beş-on dakika gibi kısa sürer. Ancak aynen rahim ağzı yakmasında olduğu gibi daha sonra dikkat edilmesi gereken şeyler şunlardır: Berrak bir akıntı üç-dört hafta devam edebilir, belli bir süre boyunca ilişkiye girmemek ve mutlaka doktor kontrolünde olmak gerekir. Rahim ağzının dondurulması işleminin nüksü yani yeniden tekrarlaması rahim ağzı yakma işlemine göre daha azdır ama günümüzde dünya geneline bakıldığında rahim ağzı yaralarının tedavisinde hala daha çok yakma tedavisi kullanılıyor. Çünkü kriyoterapi özel bir cihaz gerektiriyor. İmkan olan her durumda kriyoterapi yapılmalıdır ancak imkan yoksa rahim ağzı yarası yakma yöntemiyle de tedavi edilir.

Rahim ağzı yarası nedir?

‘Rahim ağzı yarası nedir?’ sorusuna cevap vermeden önce rahim ağzı neresidir onu belirtmek gerekir. Rahim ağzı çoğu kişinin bildiğinin aksine dışarıdan bakınca görülebilecek bir yer değildir. Rahim ağzı sadece jinekolojik muayenede spekulum adı verilen aletle doktor tarafından görülebilir. Rahim ağzı yarası denildiğinde bildiğimiz gibi bir yaradan değil, o bölgede erozyon dediğimiz bir aşınma olduğundan bahsediyoruz. Tıptaki adı servikal erozyon yani rahim ağzına ait yaradır. Nasıl oluyor peki?

Rahim içindeki kırmızıya çalan pembe dokunun vajinanın içinden başlayarak rahim ağzına doğru giden doku ise daha soluk renklidir. Baktığımız zaman bu soluk renkli yapıyı daha kırmızı görüyorsak, rahim ağzı yarası derken işte bunu anlatmış oluyoruz. Aslında dediğim gibi rahim ağzı yarası derken o bölgedeki yüzeyel epitelin yani dokunun biraz aşınması ve rahim ağzının iç kısmında bulunan salgı bezlerinin dışarıdan görülecek şekilde belirginleşmesini tarif etmiş oluyoruz.

Kadınlar rahim ağzı yaralarından nasıl korunabilir?

Rahim ağzı yarasını tam olarak bir hastalık olarak görmemek lazım. Çoğu kişide hiçbir neden olmamasına karşın rahim ağzında yara olarak tabir edilen oluşum görülebilir. Rahim ağzındaki kızarıklıktan bahsediyoruz. Halk arasında buna yara adı veriliyor. Çoğu zaman nedensiz olduğu için ve beraberinde bir şikayet de yoksa hiç bir şekilde tedaviye gerek yoktur. Korunma yollarına gelince, çoğunlukla herhangi bir neden bağlı olmadığı için herhangi bir korunmaya da gerek yok. Genel genital hijyen kurallarına uymak mesela karşı taraftaki partner tanınmıyorsa cinsel yolla bulaşan hastalık ihtimalini ortadan kaldırmak için prezervatif kullanmak, vajinanın içini yıkamak gibi aşırı hijyenik müdahalelerden kaçınmak gerekir. Böylelikle rahim ağzı yaralarından korunmak için ilk adım atılmış olur. Yine rahim ağzı yarasını oluşturan ikinci grup hastalık rahim ağzı kanserinde öncü lezyonlardır. Bunlardan korunmak için de HPV dediğimiz human Popullamavirus diğer adıyla genital siğil virüstür. Bunlardan korunmak için yapılması gerekenleri yaptığımızda aynı zamanda rahim ağzı yarasından da korunmuş oluyoruz. HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için bu tür durumlardan korunmak için gerekli tedbirlerin alınması HPV’den ve buna bağlı oluşan rahim ağzı yaralarından korunulmuş olur.

Rahim ağzı yarası tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Rahim ağzı yarası koyduğunuzda ve eğer bunun tedavisi gerekiyorsa, tedavinin gerekip gerekmediğine, kadının şikayetleri, vajinal kültüre ve pap-smear dediğimiz testine göre karar veriyoruz. Eğer bir enfeksiyon söz konusu ise bu tür durumlarda bir enfeksiyona yönelik lokal bir fitil ya da ağızdan alınan tabletler şeklinde tedavi verebiliyoruz. Rahim ağzı yarası eğer rahim ağzı kanseri öncüsü lezyona bağlı ise, derece artıkça rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığı da artar. Bu durumda da sadece o hastalıklı bölgenin tedavisi ve bazı durumlarda da daha ileri bir tedavi gerekebilir. Dediğim gibi yapılan tüm bu testler temizse, şikayet de yoksa tedaviye de gerek yoktur.

Rahim ağzı yaraları için tanı nasıl konur?

Rahim ağzı yarası tanısını bir kadın kendi kendine koyamaz. Bunun için mutlaka spekulum denilen muayene esnasında rahim ağzının görülmesi yani bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının muayenesi şarttır. Spekulum dediğimiz alet plastik ya da metal olan ve vajinal yoldan rahim ağzına doğru yerleştirilerek kullanılan bir alettir ve bize rahim ağzını net olarak gösterir. Halk arasında rahim ağzı yarası olarak bilinen rahim ağzı aşınması bizim tarafımızdan görülür. Ancak rahim ağzı yarası tanısı koymak bunun altında yatan nedeni ortaya çıkarmaz. Kadının şikayetlerine göre gerekirse bir vajinal kültür ve yapılmamışsa mutlaka bir pap smear testi yani rahim ağzı kanser tarama testi ile bu rahim ağzı yarasının bir hastalığa bağlı olup olmadığı ortaya çıkarılabilir.