Özgür Bilgi Kanalı

Retro Ne Demektir?

Bazen modada bazen de otomotiv sektöründe karşımıza çıkan ama kullanım alanı bunlarla sınırlı olmayan bir kelimedir retro. Eğer ilk kez duymuşsanız bir marka zannetmeniz muhtemeldir. Retro gözlükler, retro ayakkabılar, retro saatler, retro kıyafetler… Canım bu retro da her şeyi yapmış dersiniz. Bazen de vintage ile karıştırılır, çoğu zaman ikisi birbirinin yerine kullanılır. Bu şekilde kullanan birine işin doğrusunu anlatmaya çalışırsınız. Ama bir bakmışsınız ki konunun yarısında sizde karıştırmışsınız. Peki, bu retro nedir? Retro ile vintage arasındaki fark nedir?
Retro kelimesi Latince kökenlidir ve bir ön ektir. Sözlük anlamı ise geriye doğru, geçmişe, tersinedir. Moda ve diğer kategorilerde retro sözcüğü, geçmişte kullanılan tasarımların günümüzde yeniden üretilmesini ifade etmektedir.Örnek verecek olursak 1980\’lerde kullanılan bir etek modelinin modacılar tarafından günümüze yeniden uyarlanmasıdır. Örnekten de anlaşılacağı gibi bunu her yerde kullanmamız mümkün. Arabalarda, mobilyalarda, takılarda, kıyafetlerde hatta saçlarda bile. Yarın Ayhan Işık bıyığının retro olmayacağını kimse iddia edemez.
Vintage ve retronun karıştırılma sebebi ise iki kelimenin de küçük bir farkla geçmiş için kullanılıyor olamasıdır. Vintage eskiye ait olan bir şeyin aynen kullanılmasıdır. Örneğin 1960\’lardan kalma bir ayakkabının bugün o günkü haliyle kullanılmasıdır.
Retro sözcüğü astrolojide yine sözlük anlamından hareketle bir gezegenin geriye doğru hareketini açıklamak için kullanılır.
Bu kelimenin başka bir kullanım alanı da müziktir. Bir şarkıcının eski şarkılarını günümüzde tekrardan yorumlaması retroya güzel bir örnektir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.