Rezene Çayı Ve Faydaları


Bitki çaylarının veya bitkilerin yaşantımız da önemi çok büyük. Stres, mide bozuklukları, uyku düzensizliğinden tutunda hazımsızlığa kadar birçok sorun da bitki çaylarından faydalanıyoruz. Rezene bitkisini veya rezene çayını çok fazla duymamıza rağmen çok ilgilenmiyoruzdur. Fakat rezene çayının diğer bitki çaylarından neredeyse daha faydalı olduğunu söylemekte fayda var.

Ana vatanının da Anadolu olduğunu bilmelisiniz. Günümüzden eski Osmanlıya kadar tarihi bir geçmişi var. Eski zamanlar da rezene çayı göz ile ilgili rahatsızlıkların tedavisin de kullanılırmış. Boyları yaklaşık 2 metre kadar olabilmektedir. Rezene bitkisinin genel olarak tohumu tüketilmektedir. Peki rezene çayı ne işe yarar?

Özellikle sindirim sorunları yaşayan kişiler en az 2 günde bir bu çayı tüketmelidirler. Bebeğinizle ilgili birçok problemde de sizi oldukça rahatlatacaktır. Emziren annelerin bebeklerinde ki gaz ve mide problemlerine iyi gelecektir.

Aynı zaman da rezene çayını ılıttıktan sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. Böylece yüzünüzde ki aknelere, sivilcelere çözüm uygulamış olursunuz. Sürekli mikrop kapan gözlere sahipseniz rezene çayı ile gözlerinizi yıkayabilirsiniz. İdrar söktürücü özelliği vardır. Anne sütünü arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Geçmeyen öksürüğünüz varsa ve sık sık öksürük nöbetleri geçiriyorsanız rezene çayı öksürüğünüze çözüm olabilmektedir. Sodyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Sindirime yardımcı olup hazımsızlığınız varsa giderecektir. Adet sancısı çekiyorsanız ve adet düzensizliğiniz var ise rezene çayı içmenizde fayda vardır. Zira rezene çayı adeti düzenler ve ağrılarını dindirir. Stres ve sinire de iyi gelmektedir. Sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır. İştahınızı açar. Göz temizliğine yardımcıdır ve göz ağrılarına iyi gelir. Vücudu rahatlatır ve içerdiği yüksek potasyum ve sodyum ile vücut sıvısını dengeler. Balgam gibi bir probleminiz varsa da rezene çayı içebilirsiniz. Balgam söktürücü olarak kullanabilirsiniz. Rezene çayının diğer bitki çayları gibi kullanım engelli yoktur. Hamile iken de rezene çayı içebilirsiniz.