Özgür Bilgi Kanalı

Türkiye robotik cerrahi konusunda ilerleme kaydediyor. Türkiye robotik cerrahide eğitim merkezi mi olacak? Kamu hastaneleri olsun, özel hastanler olsun robotik cerrahi sistemleri ile birçok ameliyat yapılıyor. Bu konuyla ilgili Türkiye’de imkanlar baya gelişmiş durumda. Yani cerrahlar ve bu konuda çalışmada bulunanlar kişiler, robotik cerrahi konusunda eğitim görmek ve sertifika almak isterlerse artık yurt dışına gitmek zorunda kalmayacaklar. Bu uygulama ile ilgili olarak da kulak burun boğaz alanında ilk eğitimler verilmeye başlandı bile. Bu eğitimler, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz Klinik Şefi olan, Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan tarafından birebir verildi. Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan eğitime başlamadan önce ilk olarak hayvan ve kadavra konuları eğitimi ile başladı. Önceliğin bu konular olduğunu söyleyen Fatma Tülin Kayhan, eğitime bu şekilde devam etti ve daha sonra robotik cerrahi konularını ele aldı.

Türkiye’ye böyle bir uygulama gelmeden önce bu eğitimler ABD ve Fransa gibi merkezlerden alınıyordu. Yani böyle bir eğitim için farklı ülkelere ihtiyacımız vardı. Fakat şimdi ise Case’in sağlamış olduğu altyapı sayesinde bu eğitimler ülkemizde de yapılabilecek. Hatta kulak burun boğaz alanındai ilk eğitim verildi bile. Bu programlara katılanlar eğitim sonrasında sertifikalarını da aldılar. Bu kursun en önemli bir şartı ise, cerrahların çalışmış olduğu hastanelerde Da Vinci Cerrahi Sisteminin bulunmasıdır. Bu verilecek eğitimler ile planlanan ise diğer ülkelerden gelen cerrahların da Türkiye’de bu proğrama katılıp sertifika alabilmeleridir. Yani artık Türkiye’deki cerrahlar eğitim amacı ile yurt dışına gitmek zorunda kalmayıp, Türkiye’ye yurt dışından birçok cerrahın gelmesi ve cerrahların bu sertifika programına katılması bekleniyor.

Robotik Cerrahi Türkiye_de Kendini Geliştiriyor resim 2
Robotik cerrahinin desteği ile yapılan kulak burun boğaz ameliyatları hasta açısından avantajlı durumlar içeriyor. Yani ameliyat sırasında hasta üzerinde ağız yoluna bağlı sekel ve fonksiyon kaybı oluşmuyor. Kemo-radyoterapi ihtiyacı da azalıyor veya böyle bir şeye hiç ihtiyaç duyulmuyor. Ayrıca ameliyat için kullanılan robotlar solunum yolunda delik açma işlemi uygulamadan ameliyatı başarı ile yapabiliyor.

Robotik cerrahiyle yapılan kulak burun boğaz ameliyatlarının hasta açısından avantaj sağladığını belirten Kayhan, hastalarda ağız yoluyla ameliyata bağlı sekel ve fonksiyon kaybı oluşmadığını, kemo-radyoterapi ihtiyacı azaldığını veya gerek duyulmadığını anlattı. Kayhan, robotla ameliyatlarda solunum yolunu güven altına almak için trakeotomi adı verilen solunum yoluna delik açma işlemine gerek olmadığını, normal konuşma ve yutmaya ameliyattan hemen sonra veya en kısa zamanda başlandığını ifade etti.

Robotla kulak burun boğazda önemli pek çok ameliyatın yapıldığını kaydeden Kayhan, gırtlak, boğaz ve bademcik bölgesinin tümörlerinde ve uyku apnesinin cerrahi tedavisinde kullanıldığını, 180’den fazla olguda robotik cerrahi uygulaklarını belirtti.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.