Özgür Bilgi Kanalı

Rotator ( Kılıf )Yırtığı Nedenleri ve Tedavisi
Rotator ( kılıf ) omuzun sabitlenmesi için birlikte çalışan kas ve tendon grubunun genel adıdır. Kürek kemiğini üst kola bağlayan kas grubundan oluşur. Burada bulunan tendonlar omuz bölgesinin sabit kalmasını sağlar. Kaslar ise omuzun rahat bir şekilde hareketini sağlar. Omuzda oluşan ağrıların birden fazla nedeni olabilir. Yalnız ilk akla gelen sebepler bu kas ve tendon grubunun hasar görmesidir. Omuz ekleminin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi rotator kılıf tendonları sayesinde olmaktadır. Kolumuzu kullandığımız sürece bu bölüm yıpranmaya ve aşınmaya maruz kalır. Rotator kılıfında oluşan yırtıklar ciddi bir ağrı oluştururlar. Bu kılıf yırtıldığı zaman omuzda güçsüzlük meydana gelir. Bu yırtılmalar genellikle orta ve ileri yaş gruplarında görülmelerine rağmen travmadan kaynaklanan rotator kılıf yırtılmaları her yaştan kişide görülebilir.
Omuz ekleminde kürek kemiği, kol kemiği ve köprücük kemiği olmak üzere 3 kemik bulunur. Rotator kılıf, kol kemiğini kürek kemiğine bağlar. Bu kılıf 4 tane kas lifinden meydana gelmiştir. Kaslar kemiğe kiriş sayesinde bağlanır. Kemiklerin hareket etmesi kasların bu kirişleri çekmesiyle olur. Kolumuzun kalkmasında ve rotasyon hareketinde rotator manşet yardımcı olur.
Rotator Yırtığı Sebepleri
Rotator manşette kan akımı zayıf olan bölgeler vardır. Kan dolaşımının iyi olduğu dokular kendilerini çok daha hızlı onarırlar. Rotator manşet içinde bulunan zayıf bölgeler yaşın ilerlemesi ile birlikte dejenere olmaya daha yatkın olurlar. Bundan dolayı rotator yırtığı orta yaş üzerinde daha sık görülür. Devamlı olarak aynı hareketlerin tekrarlanması dokuların yıpranmasına neden olur. Baş üstü hareket yapan sporcularda sık görülebilir. Bunun yanında rutin olarak yapılan camları silmek, araba yıkama ve boya yapmak ta omuz ekleminin çok sık kullanılmasına neden olduğundan rotator manşet yırtığı oluşabilir. Aşırı bir güç kullanma ya da yüklenmede yırtığa neden olabilir. Yukarıdan düşen ağır bir cismi tutmaya çalışmak ve kolların açık vaziyette olduğu bir durumda bir nesneyi kaldırmak rotator manşet yırtığının oluşmasına neden olabilir.
Rotator Yırtığı Belirtileri
Bu tür yırtıklarda hangi omuz etkilendiyse o omuzda ağrı ve güçsüzlük meydana gelir. Birçok kişi ağrıdan dolayı o omuzlarının üzerine yatamadıklarından yakınırlar. Bazı durumlarda bu yırtık kısmi olarak meydana çıkar. Omuzda ağrı olmasına rağmen hareket yapabilirsiniz. Omuzdaki yırtığın durumuna göre güçlük oluşur. Rotator manşet tam olarak yırtıldığı zamanlarda kişinin hareketleri sınırlanır. Kol, tam bir şekilde yukarı doğru kaldırılamaz. Kişi omzunun üstüne yatarak uyuyamaz. Hareket halinde omuzda çıtlama, omuzun arka tarafına erişmede zorlanma gibi durumlar ortaya çıkar.
Rotator Yırtığı Tanısı
Doktor, hastadan tıbbı öyküsünü, yaralanmasını ve ağrısı hakkında ayrıntılı bir bilgi almak isteyecektir. Omuza fiziksel bir muayene yapılması teşhis koymada oldukça önemlidir. Genelde tam kat yırtık oluşmuş ise bu oldukça belirgindir. Hastanın omzunu istenildiği şekilde hareket ettirememesi rotator manşet yırtığı olasılığını yükseltmektedir. Rotator manşet yırtığında röntgen filmi yeterli olmamasına rağmen doktorunuz bu filmi isteyebilir. Doktor, hastadan omuz eklemi MRG’si isteyebilir. Bu tetkik ile omuz ekleminin görüntülerine ulaşılır. Bu yöntem ile hem kemik hem de tendonlar görüntülenir. Testin yapılması kişide ağrıya neden olmaz. İğne ve enjeksiyona gerek yoktur.
Rotator Yırtığı Tedavisi
Bu yırtığın tedavisinde iki yöntem kullanılır. Bunlardan biri cerrahi girişim bir diğeri ise cerrahi dışı tedavi uygulamasıdır. Cerrahi dışı tedavisinde ilk amaç ağrı ve iltihabın azaltılmasıdır. Bunun için kişinin dinlenmesi ve iltihap giderici ilaçlar kullanması gerekmektedir. Ağrının kontrolü için eklem içine kortizon enjekte yapılabilir. Bu ilaç genelde vücuda yan etki yapmaz. Doktorunuz size bir fizik tedavi uzmanı önerebilir. Soğuk ve sıcak olarak yapılan uygulamalar ağrının ve iltihabın azaltılmasını sağlar. Kolu başın üzerine kaldırma ve diğer omuz hareketleri yaptırılır. Omuz çevresindeki kasları kuvvetlendirmek için egzersiz programları düzenlenir. Fizik tedavinin süresi 6 – 8 hafta arasında değişir. Bu egzersizlerden sonra hastaların bir kısmı kollarını tam kullanarak normal hayatlarına dönerler.
Tam kat rotator yırtığının iyileşmesi kendiliğinden olacak bir durum değildir. Omuz ekleminin işlevini sağlamak için bu tür yırtılmalarda cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Yaşı ilerlemiş hastalar ile cerrahi riski bulunan kişiler bu grubun dışında tutulur. Yaralanmadan 3 ay sonra cerrahi tedavinin uygulanması iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Parsiyel türü yırtıklarda cerrahi girişim gerekmeyebilir. Eğer böyle bir yırtığınız var ise doktor ilk olarak bu yırtığın kendiliğinden iyileşmesini bekleyecektir. Eğer ağrı azalmıyor ve hareketlerinizde bir kısıtlama söz konusu ise o zaman cerrahi uygulama yapılır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.