Özgür Bilgi Kanalı

Kendinize bir diyet programı yapmaya başlamadan önce kafanızda bu alana dair oluşturduğunuz tüm tabuları yıkmanızı istiyoruz.

En iyi diyet, kendinizi yemeklerden alıkoyarak değil, yalancı yemeklerden alıkoyarak yapılandır. Öncelikle bu fikri kafanıza yerleştirelim. Şimdi gelelim açıklamamıza, yalancı yiyeceklerden kastımız içeriği yalancı şeker olarak bilinen, monomer haldeki glikozu içeren yiyeceklerdir. Kola, şekerlemelerin hemen hepsi, çay şekeri, pastalar, glikoz içeren baklavalar(kaliteli olanları gerçekte şeker kullanmakta.) gibi gıdalarda yoğun miktarda glikoz yer almaktadır. Bundan kurtulmanın yolu da organik ürünleri tüketmekten geçiyor.

Gündelik hayatta temin ettiğiniz her ürün doğal olmak zorundadır. Emin olun uyup, sağlıklı sonuç alabileceğiniz en mantıklı diyet programı budur. Eğer, tiroid rahatsızlığı gibi metabolizmal bir rahatsızlığınız yoksa, bu yalancı şekerden uzak durma diyet programı size kilo verdirerek formak kavuşmanızı sağlayacaktır. Dediğimiz gibi her şeyin doğalını tercih etmelisiniz, sütünüze tatlandırıcı olarak şeker yerine gerçek bal ilave etmeli, meyve suyunu illada tercih ediyorsanız, kendi aldığınız meyveleri sıkarak temin etmelisiniz. Yani mümkün olduğunca glikozdan uzak durmalısınız. Glikoz, monomer haldeki bir şeker olması sebebiyle, alındığı andan itibaren, fazlası kolayca yağa dönüştürülerek depo edilebilir, bu da vücudunuzda kilo problemi oluşuma sebep olur. Glikozdan uzak durduktan sonra, düzenli sporunuzu yapıyorsanız emin olun istediğiniz yemeği yiyin, kilonuz dengede kalacaktır. Patates gibi yiyeceklerden korkmanıza gerek yok. Çünkü bunların yapısındaki şeker polimer haldedir ve monomer hale getirilip, yağa dönüştürülmesi oldukça uzun bir işlemdir. Akıllı metabolizmanız, bunun bilincinde olup, nişastayı ikincil olarak yağa dönüştürücü olarak kaydeder. Yani dikkat ederseniz, korkmanıza gerek yoktur.

Yediklerinizde doğallığı tercih etmeniz kadar, yediğiniz ürünlerin dengelide olması gerekmektedir. Aslında bu hem formda kalmanız hem de sağlıklı olmanız için bir altın kuraldır. Öğlen yemeğinde et alıyorsanız, akşam yemeğinde onu dengeleyici sebze ağırlıklı gıdalar almanız sabah kahvaltınızda zeytin ve süt ürünlerini düzenli almanız dengeli beslenmenin altın kuralıdır. Bunların yanında öğünler arası meyve tüketmek de oldukça faydalı bir dengeli beslenme politikası olacaktır.

Diyetinizde, doğal beslendiniz dengeli beslendiniz şimdide besilerini yakmaya geldi sıra. Düzenli spor yaparak, gün içerisinde aldığınız kalorileri kolayca yakmanız mümkün. Bunun için, sabahları 5 dakika koşu 2 dakika mola şeklinde 28 dakika yapacağınız dörtlü turda bir önceki günde aldığınız kalorileri %80 oranında yakarken, akşam evinizde nefes hareketleri ile iki çömelde iki nefes, ardından beş çömelme hareketi 8 nefes. Bu işlem 10 kere yapılır.) yapacağınız temel egzersizler ile de o gün içerisinde aldığınız kalorinin yaklaşık %20 kadarını yakıp, dengeli kalabilirsiniz. Bu programı periyotlar halinde ağırlaştırıp, fazla kilolarınızdan da yavaş yavaş kurtulmanız mümkün.

Bu makalemizde sizlere, gıdalardan uzak durmadan uyabileceğiniz en akılcıl diyet programını sunduk, gene de sağlık problemi olanlar doktor tavsiyesinde diyet programı yapmaları tavsiye olunur.

Makalemizi Beğendiysenizsosyal medyada paylaşırsanız bizi mutlu edersiniz teşekkür eder Sağlıklı günler dileriz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.