Özgür Bilgi Kanalı

Tırnaklarımız bizim için çok önemlidir. Fakat bazen hem el hem de ayak tırnaklarımız da bazı rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıklar tırnaklarımızın düşmesine kadar yol açar.

Şeytan tırnağı nedir?
Tırnak yatağında meydana gelen deformasyonlar neticesin de ortaya çıkmaktadır. Tırnak yiyen kişiler de rastlanabilir. Tırnak yatağının zayıf olması nedeniyle çıkar. Genellikle soğuk havalar da görülür. Bu yüzden ellerimizi soğuk havaya karşı korumalıyız. Yanlış manikür ve pedikür de şeytan tırnağının çıkmasına yol açar. Tırnak etimin fazlaca kesilmesi ile oluşur. B vitamini ve kalsiyum eksikliği olanlarda sıkça görülür. Bunu önlemek için B vitamini ve kalsiyum barındıran yiyeceklerden bol bol tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Günlük su ihtiyacı fazlası ile karşılanmalıdır. Şeytan tırnağı ileri ki safhalarında tırnak çevresin de ağrılara ayrıca enfeksiyonlara yol açar.
Ellerinizi temizledikten sonra tırnak makası yardımı ile kesebilirsiniz. Dikkatli olunması gereken nokta kesildikten sonra enfeksiyon kapmamak için ellerinizi temiz tutmanız gerektiği.

Tırnak Batması
Tırnak batması ayak tırnakların da meydana gelir. Eğer doğal yollarla başa çıkılamıyorsa cerrahi müdahaleler gerekmektedir. Tırnağın ete baskı yapması ile oluşur ağrılıdır. Ayakkabıların ayağa baskı yapması ile oluşabilir.
Ayrıca ayaklarda oluşan mantarlarda tırnak batmasına yol açar. Mantarlar tırnak şeklini değiştirir. Böylece tırnak ete baskı yapar. Tırnak batmasının önüne geçebilmek için ayak tırnağı bakımının da düzgün olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle de ayakkabı seçiminde rahat olan ayakkabıları seçmelisiniz.

Tırnak mantarı
Tırnak mantarının oluşmasının nedeni tırnak için gerekli hijyenin sağlanamamış olmasıdır.
Hasta olan tırnaklar sarımsı beyaz bir renk alırlar, kalınlaşır ve ufalanırlar. Daha seyrek olarak tırnak üzerinde beyaz lekeler ve çizgiler de görülebilir. Tırnak mantarı kendi kendine iyileşmez mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.Tırnakların kısa kuru ve temiz tutulmasının tavsiye edilir. Sadece tırnağın tedavisi yeterli olmaz, ayak deriniz için de mantar kremleri kullanınız. Ayaklarınızı kuru tutunuz, pamuklu çorap giyiniz, çoraplarınızı her gün değiştiriniz ve hava alabilen ayakkabılar giymeyi tercih ediniz. Lazerle de tırnak mantarı tedavisi yapılabilmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.