Özgür Bilgi Kanalı

Herhangi bir caddede yürürken karşıdan gelen kişinin cildinin temizliği ve ışıltısı gözünüzü alabilir ve sizi hayran bırakabilir.

Bu tarz kişilere okulda, işte ve sokakta sıklıkla karşılaşırız. Siz de cilt türünüz her ne olursa olsun aşağıdaki kurallara düzenli olarak uyarsanız parlak ve yağsız bir cilde çok kısa bir sürede kavuşabilisiniz.

Sağlıklı vücut

Her ay besleyici kremlere, cilt serumlarına ve losyonlarına çok büyük bütçeler ayırabilirsiniz fakat vücudunuz sağlıklı değil ise, cildinizinden sağlıklı olmasını beklemek büyük bir hata olur.
Emin olmalısınız ki parlak ve sağlıklı cilde sahip olan kişiler mineral ve vitamin bakımından zengin gıdalar tüketmekte ve hayatlarını sağlıklı bir şekilde ilerletmekteler.
Doğruluğu kesin olarak kanıtlanmış verilere göre sağlıklı beslenme cilt kalitesine direkt etkide bulunur. İçerisinde bulunan yüksek insülin nedeniyle çeşitli şekerler ya da çerezler tüketiyorsanız cildinizde de yağ üretimi artar, bu da direkt olarak sivilce ve akne oluşumuna neden olur ve cilde yağlı-kirli bir görünüm katar. Hormonları uyaran bu tarz gıdalardan kaçınmalı, onun yerine içerisinde kepek bulunan tahıllar, yağsız et, bol miktarda meyve ve sebze tüketmelisiniz.

Temizleyici kullanımı

Eğer cildinizde bulunan lekeleri kovmak istiyorsanız sadece temizleyici kullanmak yetmez, aynı zamanda kirlenmesine ve yağlanmasına da izin vermemelisiniz. Örneğin cildinizi istediğiniz kadar temizleyin, fakat denize girdikten sonra tuzu, spor ve egzersizden sonra da teri cildinizde kurutursanız çalışmalarınızın ve yaptığınız bakım masrafının hiçbir faydası olmayacaktır.
Kullanmanız gereken temizleyiciler ise kesinlikle alkol ve yağ içermemelidir ve ılık su ile birlikte kullanmanız gerekir. Eğer cilt problemlerinizin içerisinde bir de sivilce ve akne mücadelesi de bulunuyor ise temizleyicilerinizin salisilik asit içermesi son derece faydalı olacaktır.

Leke tedavisi

Yüzleri son derece parlak, bakımlı ve sağlıklı görünen kişilerin de hiçbir cilt problemi olmadığını düşünerek hataya düşmeyin. Bu kişiler de zaman zaman sivilceler, akneler ve lekeler ile sıkıntı çekerler fakat sizin lekelerinizin aylar, hatta yıllar boyu yüzünüzde kalmasının nedeni doğru tedaviyi uygulamıyor oluşunuzdur.
Onların bildiği, sizin bilmediğiniz şey ise lekelerin daha ortaya çıkmadan tedavi edilebilecek olmasıdır. Örneğin yüzünüzün herhangi bir yerinde bir ağrı var ise daha doğrusu sivilce çıkacağını düşünüyorsanız aciliyetle içerisinde salisilik asit ya da benzoil asit barındıran bir ürün ile tedavi etmeniz gerekir. Böylelikle sivilce ve ardından leke çıkmadan her şeyi kontrol altına almış olursunuz.

Yapmamanız gerekenler

Görünmeyecek kadar küçük olan lekeler ya da sivilceler için güçlü ilaçlar kullanmak sandığınız gibi sizi daha da güzelleştirmez ve asla kârınıza değildir. Aksine zorlu tedaviler için kullanılan birçok kimyasal barındırırlar ve cildinizin kurumasına, solgunlaşmasına ve hatta tahriş olmasına neden olurlar.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.