Özgür Bilgi Kanalı

Tütün kullanımı, tütün kullanımının önlenmesi ve insanlara yardım etmek için çaba gösteren on binlerce sağlıkçı, bilim adaamı her yaştan insan için sağlık ve yaşam kalitesini artırabilmek için araştırmalarda bulunuyorlar. Sigarayı bırakmak insanların büyük ölçüde hastalık ve erken ölüm riskini azaltmaktadır Faydaları ise erken yaşlarda durdurmak bazı hastalıkların önüne geçmektir, ve tütün kullanımını bırakma her yaşta faydalıdır.

Çocuklar

Pasif içicilikte önce astım belirtileri sergilemeye başlar. Bir çocuk için astım krizini tetikleyebilir. Sigara dumanı astımlı çocuklara daha şiddetli ve sık astım atağı yaşamasına neden olur
Düzenli sigara dumanına maruz kalan bebeklerde ve 6 yaşından küçük çocuklar zatürre ve bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonları artar ve risk oranı maksimum seviyeye çıkar.
Düzenli pasif içici Çocuklar orta kulak iltihabı ile artmış olan risk altındadır.
Doğumdan sonra sigara dumanına maruz kalan bebeklerde ani bebek ölümü sendromu riski daha fazladır.

Ergenler;
Dünya’da her gün, yaklaşık 35000 12 yaş altı çocuk sigara kullanmaya başlıyor. Pasif tütün kullanımı ergenlerde yetişkinlere göre daha sık olarak görülmektedir. Sigara dumanına pasif olarak maruz kalan ergenlik dönemindeki genç cinsel isteklerini yitirmekte ve cinsel tatminsizliğini arttırmaktadır.
Yetişkinler
Akciğer kanserine yakalanma riski yaklaşık hiç sigara içmemiş kişilerle karşılaştırıldığında duman kadınlarda 12 -13 kat erkeklerde ise daha yüksek 20-23 kat daha fazladır. Sigaradan dolayı olan tüm akciğer kanserleri erkeklerde ölüm %80 kadınlarda ise %65 tir Sigara dumanı kronik kalp hastalıklarının tetikleyicisi ve habercisidir.
Sigara dumanına maruz kalan insanların % 25 – % 30 dolayında kalp hastalığı riskini artırır.

Gebelik sırasında sigara içmek gebelik komplikasyonları, erken doğum, düşük doğum, ölü doğum ve ani bebek ölümü sendromuna (SIDS) neden olmaktadır. Hem kadınlar ve bebekler için sağlık sorunlarına neden olur.
Yaklaşık olarak dünyada gebelik sırasında sigara dumanına maruz kalan annelerin %1 gibi büyük bir kısmı hamilelik sırasında düşük, ölü doğum ve yaşam kaybı ile sonuçlanan vakalar ile karşı karşıya gelmektedir. Sigara içmeyen ve sigara dumanına maruz kalmayan insanlar, sigara içen insanlara göre 13 – 15 yıl daha fazla yaşamaktadır.
Bu ölçüleri düşünerek sigarayı bırakmanızın yararlı olacağı kanısındayız, sigarasız sağlık dolu, mutlu bir yaşam için sigarayı bırakın. Dumansız hava sahası tertemiz bir hava soluyacak olan çocuklarınızı düşünerek bir sigara daha yakmayı erteleyin.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.