Özgür Bilgi Kanalı

SALATALIĞIN FAYDALARI

Salatalıkdünyada en çok ekilen sebzelerden biridir ve dördüncü sırada yer almaktadır. Bağışıklık sisteminin düzene girmesinden, zayıflamaya, cilt güzelliğinden, baş ağrılarına kadar pek çok şeye iyi gelmekte ve mucizevî etkiler yaratmaktadır. Salatalık tüketmek için bir değil bir den fazla sebebimiz bulunmaktadır.
Salatalık vücuda nem desteği sağlamaktadır. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmeyen veya su içmeyi sevmeyen insanlar bol bol salatalık tüketmelidir. Salatalığın %90 ı sudan oluşmaktadır ve salatalık sayesinde gün içerisinde kaybettiğiniz su miktarını tekrar kazanabilirsiniz. Salatalık mide yanmasını büyük oranda önlemektedir. Ayrıca cildinize salatalık sürmeniz güneş yanıklarından etkilenmenizi engeller.

Salatalık vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Düzenli tüketilirse vücut içerisinde böbrek taşı oluşumunu da engeller. A, B,C vitamine sahip olan salatalık, bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olmakta ve vücuda enerji yaymaktadır. Zengin içeriği sayesinde vücudun günlük vitamin ihtiyacını da karşılamaktadır. Salatalık oldukça düşük kalorilidir ve kilo vermek isteyen kişiler için mükemmel bir sebzedir. Öğünler arasında açlık hissinizi bastırmak istiyorsanız salatalık yiyebilirsiniz.

Salatalıkgüzellik ve cilt bakım ürünlerinde karşımıza sıklıkla çıkmakta ve vücutta oluşan iltihabı, ödemi önlemektedir. Göz altında oluşan şişlikleri ve göz altı torbaları da önlemektedir. Salatalığın içerisindeki silika adlı mineral saç ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir. Saçların uzamasını sağlamakta ve kırılmasını engellemektedir. Geceleri alkolü fazla kaçırıyorsanız ve baş ağrısı sorunu yaşıyorsanız uyumadan önce birkaç adet salatalık tüketebilirsiniz. Baş ağrılarını dindiren salatalığın içindeki mineraller ve vitaminlerdir. Diş etlerindeki yaraların iyileşmesini salatalık suyu da sağlamaktadır. Bir parça salatalığı diliniz ile ağzınızın içinde gezdirirseniz bakterileri yok edersiniz ve nefesinizi tazeleyebilirsiniz. Yüksek oranda magnezyum, silikon ve potasyum içermektedir. Cildinizin dostu olan salatalık bu sebeple birçok güzellik ürününde tercih edilmektedir.

Salatalığın daha bilinmeyen birçok faydası vardır. Her gün severek yediğimiz salatalığın faydalarını bilirsek yediğimiz için kendimizi mutlu hissedebiliriz. Her gün o eşsiz sebzeyi göz altınıza ve yanaklarınıza koyarsanız dipdiri bir yüz ile insanların karşısına çıkabilirsiniz. Salatalığı taze tüketmenizde fayda vardır fakat artan salatalıkları da değerlendirebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.