Özgür Bilgi Kanalı

Sezaryen ameliyatı

Sezaryen ameliyatı bugün modern tıpta çok sık kullanılan özellikle hamile bayanların her zaman için yakından ilgilendiği operasyonun adıdır. Çok önemli bir geçmişe sahip olan bu operasyon modern tıbbın girişimi 1881 yılında alman jinekolog Ferdinand Adolf Kehrer tarafından yapılırken, esasında bu olayın tarihi çok daha eskiye dayanmıştır. İlk olarak Sezar’ın yani roma imparatorluğu çocuğunda dünyaya gelme sorun ortaya çıktığında, zamanın tıp uzmanlarının müdahalesi sonucunda bir çocuğun dünyaya gelmesi ve bu ameliyatın yaşanması ismine tıp dilinde Sezaryen anlamını katmıştır.

Günümüzde pek çok ülkede normal doğum gibi tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkan sezaryen, özellikle Çin’de neredeyse yarı yarıya denecek kadar tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmıştır. Doğum sancılarından korkan annelerin önemli bir alternatif olarak bu yolu görmesi de çok sık tercih edilen ve popüler bir yöntem olarak kullanılmasında önemli bir etken olmuştur aslında.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.