Özgür Bilgi Kanalı

Sigara Kullanımı Ve Madde Bağımlılığı
Bağımlılık Yapıcı, Öldürücü Ve Kesinlikle Güvenli Bir Seviyesi Olmayan Maddedir Sigara.
Sigara, dünyada en yaygın olarak kullanılan ve ölüm nedenlerinde ikinci sırada yer alan bağımlılık yapan bir maddedir. Sigara içmeyi bırakanların yüzde yetmiş’inin ilk üç ayda sigaraya tekrar başladıkları belirlenmiştir.
Kalp hastalarının yüzde otuzu’nda, akciğer kanserlerinin ise yüzde seksen ile yüzde doksan arasında sigaranın etkili olduğu belirlenmiştir. Mesane kanserinin görülme sıklığı sigara içenler ile içmeyenlere göre iki kat daha fazladır. Ayrıca sigara kullanımı hamilelikte erken doğuma, bebeklikte ölüme ve düşük doğum’a sebep olmaktadır. Yılda yaklaşık 5 milyon kişi sigara kullanımı nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Her 10 yetişkinden birinin ölüm sebebi sigaradır.
Sigara içen gençler içmeyenlere göre sekiz kat daha fazla uyuşturucu kullanmaya yatkındırlar. Uyuşturucu maddeleri kullananların yaklaşık yüzde seksen’inin ilk kullandıkları madde sigaradır. Bağımlılık yapan diğer maddelere geçişte aracılık görevi görür sigara. Uyuşturucu madde satıcıları, gençlere çoğunlukla “Sigara gibi bir şey” diyerek ilk teklifi yaparlar.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.